در شرایط فعلی وضعیت مسکن نامشخص شده و اخبار زیادی از فروش آپارتمان در نقاط مختلف کشور شنیده می شود اما آن چه پیداست کاهش خرید و فروش آپارتمان در ماه های اخیر است چرا که بسیاری افراد توانایی خرید خانه های چند صد میلیونی یا میلیاردی در تهران یا حتی در شهرستان ها ندارند در نتیجه خانه های ساخته شده در سراسر شهر بدون فروش باقی می مانند. تحلیل های کارشناسان تا قبل از افزایش قیمت ارز و دلار در کشور این بود که رونق چشمگیری در بازار مسکن صورت می گیرد که وضعیت خوشایندی برای بخش مسکن است اما وقتی شرایط اقتصادی کشور دگرگون شد و قیمت همه چیز حتی ملک هم زیاد شد کارشناسان چشم انداز دیگری در ماه شهریور به لحاظ کاهش حجم معاملات در دو ماه ابتدا تابستان داشتند تا با جابه جایی ها در ماه آخر تابستان رونقی در بازار مسکن ایجاد شود وکمی از وضعیت راکد خارج شود  اما در حال حاضر که به پایان شهریور ماه نزدیک می شویم کم ترین حجم معاملات برای خرید و فروش و رهن و اجاره داشته ایم که در چند سال اخیر بی سابقه بوده است و هم چنان شاهد رکود در حوزه مسکن هستیم که تا چند ماه بعدی هم وضعیت آن نا مشخص است، به همین دلیل است که معاملات فروش آپارتمان در تهران و شهرستان ها متوقف شده است.

حال و هوای این روزهای خرید و فروش آپارتمان

تحقیقات میدانی از بازار مسکن نشان می دهد که دو گروه در بازار مسکن مانع خرید و فروش آپارتمان می شوند. گروهی از سفته باز ها هستند که با قرار دادن شرایط سخت برای خریداران ملک، آن ها را از خرید منصرف کرده اند. این گروه با پیش بینی شرایط بازار مسکن و چشم انداز های پیش رو اقدام به خرید خانه ها کرده و در حال حاضر به عنوان بخش اعظم در حوزه مسکن بیشترین فایل فروش آپارتمان را ارائه می دهند. گروه دوم عرضه کننده این فایل های فروش به متقاضیان خرید خانه هستند و  با فروش واحد فعلی و خرید واحد جدید دو معامله هم زمان انجام می دهند و موقعیت سخت تری نسبت به گروه اول دارند. این دو گروه با ترفند های خود  شرایط سختی را برای مردم در تهران بوجود آورده اند و در حال حاضر کسی نه قصد خرید و نه فروش آپارتمان در تهران را دارد.

فروش آپارتمان

فروش آپارتمان

لیست خرید و فروش آپارتمان

پیش بینی های اخیر از حال و هوای اخبار مسکن حکایت از رشد ملایم قیمت ها در نیمه دوم سال دارد که رکود تورمی هم چنان ادامه خواهد داشت. اما آن چه این روزها شاهد آن هستیم قیمت مسکن است و گرانی آن در بازار که توانایی مردم برای خرید و فروش آپارتمان را کم کرده است. به عنوان مثال یک آپارتمان ۱۲۰ متری در خیابان گیشا نرسیده به خیابان بیست و دو به قیمت یک میلیارد و دویست میلیون تومان به فروش می رسد. یک واحد آپارتمان ۱۰۰ متری در خیابان پونک، خیابان ایران زمین جنوبی به قیمت یک میلیارد و دویست و پنجاه میلیون تومان معامله می شود و خانه ای ۱۰۵ متری در خیابان هفت تیر محدوده بهار شمالی ۶۸۰ میلیون تومان فروخته می شود. این در حالی است که علاوه بر افزایش قیمت فروش آپارتمان، قیمت رهن و اجاره خانه هم خیلی زیاد شده است به طوری که رهن یک واحد آپارتمان ۱۷۵ متری در خیابان شریعتی خیابان منظر نژاد ۳۵۰ میلیون ودیعه و دو میلیون و پانصد هزار تمان اجاره معامله می شود، و در خیابان دروس خیابان یار محمدی واحد ۱۱۴ متری صد و هفتاد میلیون تومان رهن و دو میلیون تومان اجاره داده می شود.

از بازار مسکن چه خبر؟ آیا خرید و فروش آپارتمان انجام می شود؟

در این میان که شرایط اقتصادی به هم ریخته است و قیمت آپارتمان روند صعودی خود را طی می کند، تنها خریداران آپارتمان ضرر نکرده اند بلکه سازندگان برای فروش آپارتمان خود با مشکلات جدی مواجه شده اند. خرید و فروش آپارتمان نسبت به ماه های گذشته و حتی سال گذشته همین موقع کاهش چشمگیری داشته است. اما چیزی که تورم ملکی در بازار مسکن به خصوص در پایتخت ایجاد کرده است حضور سفته باز ها در این میان است که خود را به عنوان فروشنده به خریدار معرفی می کنند و شرایط خرید را برای فروش آپارتمان سخت تر می کنند و مانع خرید مردم می شوند و به دلیل کاهش حجم معاملات در بخش مسکن رکود ایجاد می شود. این درحالی است که در شهریور ماه در فصل تابستان که ماه جابه جایی هاست و اکثرا به دنبال خرید خانه یا اجاره آن هستند اما به دلیل مشکلات ایجاد شده افرادی که قصد خرید خانه داشتند منصرف شده و مستاجران هم تلاش کرده اند صاحب خانه ها را برای ماندن در همان خانه راضی نگه دارند یا کمی بیشتر از مبلغ قبلی پرداخت کنند.