آخرین گزارشات منتشر شده از سوی دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، افت چشمگیر معاملات مسکن در آبان ماه سال جاری را نشان می دهد. بر اساس آمار های این مرکز، حجم معاملات مسکن در آبان ماه امسال به نسبت آبان سال گذشته با کاهش ۱۱۳ درصدی همراه بوده است. این درحالی است که قیمت مسکن همچون ماه های گذشته روندی صعودی را از سر گذرانده و در مقایسه با آبان ماه سال ۹۶ رشد ۹۰٫۹ درصدی را تجربه کرده است.

آمار های منتشر شده حاکی از آن است که حجم معاملات و قیمت مسکن در آبان ماه سال جاری به نسبت همین بازه زمانی در سال ۹۶، با کاهش ۱۱۳ درصدی و رشد ۹۰٫۹ درصدی همراه بوده که خبر خوبی نیست و وضعیت فعلی بازار مسکن را به خوبی روایت می کند.

بر اساس آنچه دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن منتشر نموده است، تعداد خانه های خرید و فروش شده در آبان ماه سال جاری، ۷ هزار و ۱۷ فقره بوده که به نسبت آن چه برای مهرماه سال جاری به ثبت رسیده (۹۵۶۱ فقره)، ۲۶٫۱ درصد کاهش را تجربه کرده است.

در آبان ماه سال گذشته، حجم واحد های معامله شده ۱۴ هزار و ۹۵۶ واحد بوده که این رقم در مقایسه با اعداد گزارش شده در سال جاری ۱۱۳ درصد بیشتر بوده است.

به گزارش دفتر برنامه ریزی اقتصاد و مسکن وزارت راه و شهرسازی، قیمت فروش هر متر واحد مسکونی تهران در آبان ماه سال جاری، به طور میانگین ۹ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان برآورد شده که این رفم به نسبت قیمت مسکن در مهر ماه (۸ میلیون و ۶۳۳ هزار تومان)، رشد ۶٫۴ درصدی را شاهد بوده است. متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی در آبان ماه سال گذشته ۴ میلیون و ۸۰۹ هزار تومان بوده که به نسبت سال جاری ۹۰٫۹ درصد کمتر بوده است.

قیمت مسکن در منطقه یک تهران با ۱۹ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان به ازای هر متر مربع، بیشترین مقدار در میان مناطق ۲۲ گانه تهران گزارش شده این درحالی است که رقم ثبت شده به عنوان قیمت هر متر واحد مسکونی در این منطقه در آبان ماه سال گذشته ۱۰ میلیون ۳۲۲ هزار تومان بوده است که از رشد ۹۶ درصدی قیمت پرده بر می دارد. متوسط قیمت واحد های مسکونی این منطقه در مهرماه سال جاری ۱۸ میلیون و ۵۳۲ هزار تومان برآورد شده است.

کمترین قیمت فروش واحد مسکونی به ازای یک متر مربع مربوط به منطقه ۱۹ تهران بوده است. این رقم که معادل ۴ میلیون و ۶۱ هزار تومان برآورد شده در مقایسه با آبان ماه سال گذشته رشدی ۸۹ درصدی را تجربه کرده است. لازم به توضیح است که قیمت فروش هر متر واحد مسکونی در منطقه ۱۹ تهران در آبان ماه سال گذشته و مهر ماه سال جاری به ترتیب ۲ میلیون و ۷۶۱ هزار تومان و ۴ میلیون و ۸ هزار تومان بوده است.

آبان ماه نخستین ماه در سال ۹۷ بوده است که حجم معاملات در هیچ یک از مناطق ۲۲ گانه تهران از ۱۰۰۰ مورد فراتر نرفته است (اگر از فروردین ماه به دلیل تعطیلاتش چشم پوشی کنیم).

در حالی که تعداد معاملات مسکن در منطقه ۵ تهران در مهرماه سال جاری هزار و ۳۲۷ فقره اعلام شده است این رقم در آبان ماه امسال به ۹۷۲ فقره کاهش یافته است. حجم معاملات مسکن در آبان ماه سال گذشته ۲ هزار و ۲۱۶ فقره بوده است که حاکی از یک کاهش ۹۸ درصدی در آبان ماه سال جاری است.

منطقه ۱۹ تهران از نظر حجم معاملات نیز کمترین مقدار را شاهد بوده است به طوری که تعداد خانه های خرید و فروش شده در این منطقه از تهران طی آبان ماه سال جاری ۴۳ فقره گزارش شده است. این رقم نه تنها در ماه جاری به عنوان کمترین مقدار شناخته می شود بلکه از سال ۹۳ تاکنون بی سابقه بوده است (به استثنای فروردین ماه  هر سال که با روز های تعطیل همراه است). حجم معاملات صورت گرفته در این منطقه در مهرماه سال جاری و آبان ماه سال گذشته به ترتیب ۶۴ فقره و ۷۳ فقره گزارش شده که افت ۸۱ درصدی معاملات در آبان امسال را تأیید می کند.

  • منبع خبر : تی نیوز