جلال الدین سلیمی، مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان، ضمن اشاره به این که مقدار تسهیلات دریافت شده از سوی روستاییان اندک گزارش شده اذعان نمود: با این حال رقم اعلام شده به عنوان بدهی روستاییان، نشان می دهد بیشترین حجم بدهی مربوط به این افراد است.

سلیمی با تأکید بر این که مقدار تسهیلات پرداخت شده از سوی این بانک ۲۰ هزار میلیارد ریال بوده تصریح کرد: از این میزان، ده درصد به روستاییان اختصاص داده شده است.

وی جزئیات تسهیلات پرداختی به متقاضیان را جزئی تر تشریح نمود و این طور گفت: ۱۴۰۰ میلیارد ریال از تسهیلات پرداختی بانک مسکن در قالب ۲۱ هزار فقره معوق بوده است که از این تعداد سهم پرونده متقاضیان شهری و روستایی به ترتیب ۶۰ درصد و ۴۰ درصد گزارش شده است.

این مقام مسئول ضمن اشاره به این که بررسی نسبت معوق جامعه روستاییان به متقاضیان شهری قابل توجه بوده است، اذعان نمود: ۶ هزار و ۶۲۱ پرونده مربوط به جامعه روستایی و تسهیلات مسکن مهر و غیر مهر بوده است ضمن این که کل پرونده ها ۲۱ هزار مورد اعلام شده است.

بخشودگی سود وام مسکن روستاییان و جرایم مربوطه

مدیر امور شعب بانک مسکن کردستان، اذعان نمود بر اساس تبصره ۱ ماده ۳۵ لایحه بودجه سال ۹۵، که ابلاغ آن در سال جاری صورت گرفت، جرایم و سود وام مسکن روستاییان بخشیده می شود.

سلیمی صحبت هایش را این طور ادامه داد: بر اساس آن چه در این طرح آمده، چنانچه متقاضیان وام های مسکونی بتوانند کل وام را تا دی ماه امسال تسویه کنند، از مفاد این طرح (که بخشودگی متقاضیان ۵ هزار و ۷۷۵ پرونده روستایی را با استناد به تبصره ۱ ماده ۳۵ لایحه بودجه سال ۹۵، نوید می دهد) بهره مند خواهند شد.

ایشان ضمن اشاره به این که سود تسهیلات و جرایم را بانک پرداخت خواهد کرد اظهار نمود: بر اساس برآورد های صورت گرفته، میزان بدهی، سود تسهیلات و جرایم روستاییان به ۵۳۰ میلیارد ریال می رسد.

سلیمی از طرحی به عنوان چاوش یاد کرد و اذعان نمود: بر اساس این طرح چنانچه متقاضی تمام بدهی خود را یکجا پرداخت کند می تواند از تخفیف های ۲ تا ۱۴ درصدی بهره مند شود.

وام پرداختی بانک مسکن به ۲ هزار میلیارد ریال می رسد

وی به میزان وام پرداخته شده از طرف بانک مسکن در سطح استان کردستان اشاره کرد و تصریح نمود: ۲۰ هزار میلیارد ریال مبلغ پرداخت شده از سوی بانک مسکن کردستان در قالب تسهیلات بوده که از این رقم ۲ هزار میلیارد ریال پرداخت شده است.

وی به تسهیلات اعطایی در بخش غیر تبصره ای بانک مسکن اشاره کرد و تصریح نمود: از ابتدای سال ۹۷ تاکنون، رقم این تسهیلات به ۱۸۲۸ فقره رسیده است. سلیمی در خصوص جزئیات این تسهیلات گفت: از این رقم، سهم تسهیلات ساخت، خرید و تعمیر واحد های مسکونی به ترتیب ۳۸۷ فقره، ۹۰۰ فقره و ۵۴۱ فقره بوده است.

قسط بندی وام ۳۰ هزار مسکن مهر در کردستان

ایشان در ادامه در خصوص اقساط تسهیلات مسکن مهر این بانک صحبت کردند و افزودند: تسهیلاتی به ارزش ۹ هزار میلیارد ریال، از سوی بانک مسکن کردستان برای احداث ۳۵ هزار و ۳۵۰ مسکن مهر پرداخت شده که از این تعداد قسط بندی ۳۰ هزار واحد مسکونی به پایان رسیده و تقسیط ۵ هزار و ۳۵۰ واحد دیگر در دست انجام است.

ایشان با اشاره به این که واحد های قسط بندی نشده در سه گروه کلی جای می گیرند گفت: گروه اول مربوط به واحد هایی با پیشرفت های فیزیکی ۸۰ تا ۱۰۰ درصد است که به دلیل اختلاف هایی که میان مجریان طرح و متقاضیان بوجود آمده قسط بندی آن ها صورت نگرفته است.

گروه دوم به واحد هایی بر می گردد که متقاضیانشان به اقامه دعوا علیه تعاونی های مسکن مهر پرداخته اند. این واحد ها که ۱۰ تا ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند تعدادشان به ۵ هزار و ۱۹۲ واحد می رسد.

به گفته این مقام مسئول، سومین گروه شامل متقاضیانی هستند که برای قسط بندی، مراجعه ای به بانک نداشته اند. وی افزود با توجه به این نکته که تفاهم نامه مسکن مهر ۲۰ ساله است، چنانچه قرارداد پرداخت اقساط به پایان برسد، اقساط به صورت آزاد محاسبه خواهند شد.

سهم بانک مسکن در بازسازی واحد های روستایی به ۲۶ درصد می رسد

ایشان با تأکید بر این که تعداد واحد های روستایی بازسازی شده در استان کردستان ۴۷ هزار واحد گزارش شده است اذعان نمود: بازسازی ۲۶ درصد از این رقم که معادل ۱۲ هزار واحد می باشد با تکیه بر وام مسکن بوده است.

ایشان این طور ادامه دادند: تعداد واحد های روستایی معرفی شده از سوی بنیاد مسکن در سال جاری ۵۵۰ واحد روستایی می باشد که نیازمند تخصیص اعتباری به ارزش ۱۳۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است. وی افزود: تاکنون ۱۸۰ مورد از این مقدار اعطا گردیده است.

تعداد قرارداد های احیای بافت فرسوده کردستان به ۱۲۴ فقره است

بانک مسکن بخشی از اعتبارت خود را به تسهیلات بازسازی بافت های فرسوده اختصاص می دهد. به گفته این مقام مسئول سهمیه بانک مسکن از این قسمت ۳۰۰ واحد می باشد که تاکنون معرفی ۱۹۲ مورد از طرف شهرداری انجام گردیده است و از این تعداد ۱۴۲ مورد با عقد قرارداد همراه بوده اند. ایشان جزئی تر بحث را پیش بردند و افزودند: سهم شهرستان های سنندج، سقز، بیجار و قروه به ترتیب ۴۱، ۳۴، ۲۰ و ۱۷ فقره می باشد ضمن این که سهم شهرستان های مریوان و بانه صفر بوده است.

وی از وام های در نظر گرفته شده برای حوادث غیر مترقبه ای چون زلزله در کردستان یاد کرد و افزود: این تسهیلات شامل سه فاز احداثی، معیشتی و تعمیراتی می شود که ارزشی معادل ۳۵۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال برای آن برآورد شده است. به گفته این مقام مسئول، در حوزه احداث مسکن، تاکنون ۵۷ واحد شهری و ۱۵۷ واحد روستایی معرفی گشته اند که در روستا ها برای همه واحد ها عقد قرارداد انجام شده اما به دلیل کارشکنی شهرداری برای بخش های شهری اقدام به خصوصی در این قسمت صورت نگرفته است.

وی به فاز تعمیراتی هم اشاره کرد و افزود: تعداد ۴۰۰ واحد برای این بخش معرفی شده که کلیه آن ها پرداخت شده اند. به گفته سلیمی وام مسکن در بخش معیشتی حاوی ۲۳۴ پرونده بوده که کلیه آن ها در آستانه پرداخت قرار دارد.

این مقام مسئول از وام های اختصاص داده شده به زوج های جوان سخن گفت و افزود: تعداد زوج هایی که برای دریافت وام ثبت نام کرده اند به ۶۹۷ زوج می رسد و تعداد پرونده های در حال اجرا ۱۳۵ پرونده است.

به گفته سلیمی تسهیلات اشتغال زایی نیز ۵۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال بوده که ۸۰ درصد از آن پرداخت شده است. وی اظهار داشت: این تسهیلات که مربوط به سازمان بهزیستی، کمیته امداد و وزارت کار می باشد در قالب ۳۳۹ فقره پرونده به بانک معرفی گردیده بود.

تعداد شعب بانک مسکن در استان کردستان ۳۴ شعبه می باشد که از این تعداد ۱۰ شعبه در سنندج دایر شده و مابقی در دیگر شهرستان های استان پراکنده شده اند.

  • منبع خبر : شهرخبر