پردیس که آن را به عنوان یکی از شهر های جدید استان تهران معرفی می کنند در شمال شرقی تهران قرار گرفته و با این قسمت از تهران ۱۷ کیلومتر فاصله دارد. پردیس که مرکز شهرستان پردیس خطاب می شود در سال ۹۱ ایجاد گردیده و دارای دو بخش جاجرود و بومهن می باشد.

شهرستان پردیس نه تنها دارای شهر هایی چون پردیس و بومهن است بلکه از آبادی ها نیز بهره مند است و دارای کارگاه ها و مناطق زراعی است، ضمن این که مناطق تفریحی و توریستی هم در این شهرستان به چشم می خورد. ظرفیت گردشگری پردیس بسیار بالاست و به عنوان اماکن دیدنی این شهر جدید می توان به پیست آبعلی، دریاچه تار، دریاچه سدلار و… اشاره کرد.

بر اساس طرح جامع جدید، چیزی حدود به ۷۴۰ هکتار زمین در قسمت جنوب غرب شهر، با کاربری توریستی-تفریحی تعریف شده است و به عنوان دره بهشت معرفی گشته که اگر اجرایی شده و پیاده سازی شود آنگاه می توان شاهد اتفاقات مهمی در این منطقه بود و تغییرات مثبتی را کاملا ملموس احساس کرد. با توجه به محل قرارگیری شهر جدید پردیس می توان ادعا کرد شرایط آب و هوایی در این شهر بسیار مناسب است. آنچه سبب می شود خرید مسکن در شهر جدید پردیس ایده آل به نظر برسد همین شرایط آب و هوایی است. به واسطه این امر عملیات زیادی در حوزه زیرساخت مسکن در شهر جدید پردیس در دست انجام قرار دارد و فعالیت های روبنایی عدیدی نیز استارت خورده است. از جمله عملیات در دست اجرا در شهر جدید پردیس را می توان طرح مترو نام برد ضمن این که طرح هایی که ساخت آن ها در پردیس به اتمام رسیده است دو طرح ساخت آزادراه تهران-پردیس و ایجاد خطوط انتقال آب می باشد.

این طور گفته می شود که پردیس با هدف کنترل جمعیت در کلانشهر تهران ایجاد شد اما روند رشد آن به صورتی بوده است که پیش بینی می شود در آینده خود به کلانشهری شاخص در کشور بدل گردد. برآورد می شود بیش از آن چه پیش بینی شده جمعیت در پردیس ساکن شود و این شهر در آینده وضعیت شاخص و منحصر به فردی را تجربه نماید. سفر های برون شهری و مواردی همچون حمل و نقل یکی از نگرانی ها و دغدغه های حال حاضر در خصوص شهر جدید پردیس است. با همه این ها رشد قیمت مسکن متوجه واحد های شهر جدید پردیس هم شده است از این رو می توان ادعا کرد پردیس شهر مناسبی برای خرید و سرمایه گذاری در حوزه مسکن است.

تعداد فاز های تعریف شده برای شهر پردیس به ۹ فاز می رسد که از این تعداد سه فاز را به امور گردشگری، تفریحی، توریستی اختصاص داده اند و برای ۶ فاز دیگر کاربری مسکونی تعریف نموده اند. تعداد مشاوران املاک در فاز های ۱ تا ۴ شهر جدید پردیس به قدری زیاد است که عده ای عنوان می کنند تا چشم در این فاز ها کار می کند تنها بنگاه های ملکی است ولاغیر. می توان گفت حجم بالای چنین بنگاه هایی به این خاطر است که سامانه مناسب و منظم برای این کار در نظر گرفته نشده است. خانه های موجود در شهر پردیس دارای تنوع زیادی می باشند و آن ها که آپارتمان می خواهند یا ویلا، می توانند بر حسب نیاز انتخابشان را انجام دهند. لازم به توضیح است که واحد های مسکونی مهر نیز در شهر جدید پردیس برای خریداری وجود دارد. گفته می شود پای دلالان به معامله واحد های مسکونی مهر در پردیس هم باز شده و عده زیادی از این دلالان با قیمت هایی ارزان املاک را خریداری و آن ها را به قیمت های گران در اختیار خریدار قرار می دهند و در برخی موارد آنقدر این مسئله جدی بوده که برخی از آن ها بازداشت شده اند.

در این میان مسکن مهر هایی وجود دارند که کماکان ساختشان به پایان نرسیده است و به شما وعده می دهند به ازای پرداخت هزینه های اندک، در فلان تاریخ مسکن را تحویل خواهید گرفت، یادتان باشد تضمینی برای این که واحد ها را در زمان مقرر تحویل دهند وجود ندارد بنابراین پیش از آن که به خرید مسکن های مهر ناتمام در شهر پردیس دست بزنید به این امر توجه لازم مبذول نمایید. در مقایسه با ویلا ها و آپارتمان های پردیس که به صورت شخصی ساز هستند، کیفیت و زیرساخت مسکن های مهر کمتر ارزیابی شده است. با این حال قیمت ارزان مسکن مهر به ویژه در فاز ۵، ۸، ۹، ۱۱ و قسمتی از فاز ۳ سبب شده این واحد ها مورد هجوم خریداران باشند. در نظر گرفتن تسهیلات جدید برای فاز های ۸ و ۵ موجب شده استقبال از آن ها بیش از پیش افزایش یابد.

به زعم این که رشد قیمت ها حتی واحد های پردیس را هم متوجه خود ساخته و خانه های این شهر هم رشد قیمت ها را تجربه کرده اند با این حال باز هم می توان با در اختیار داشتن ۱۳۰ میلیون تومان پول، یک آپارتمان نوساز ۱۰۰ متری در این شهر جدید خریداری نمود. مراجعه به سایت دیوار و مشاهده آگهی های خرید خانه در پردیس به افرادی که به دنبال این امر هستند پیشنهاد می شود.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد