محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که شهر اقماری پردیس بیش از این ظرفیت بارگذاری جمعیت را ندارد اذعان نمود: تمام مشکلاتی که بر سر راه پروژه مسکن مهر قرار داشته اند را شناسایی نموده ایم و تمام تمرکزمان را بر حل آن ها قرار داده ایم. به گفته اسلامی، فرآیند حل مشکلات مسکن مهر در حال حاضر در دست انجام است. وی این طور صحبت هایش را ادامه داد: برخورد کردن با پیمانکاران متخلف مسکن مهر بدون در اختیار داشتن مجوز شدنی است.

وزیر راه و شهرسازی پس از این که در جلسات مربوط به بررسی وضعیت مسکن مهر پردیس و مترو این شهر اقماری حضور یافت تصریح کرد: شهر پردیس ظرفیت بیشتری برای پذیرش جمعیت ندارد و حتی جمعیت کنونی هم از ظرفیت این شهر بیشتر است. وی با تأکید بر این که تمام مشکلات مربوط به واحد های مسکونی مهر شناسایی شده و راهکار های برای حل و فصل آن ها در پیش گرفته شده است اظهار داشت: برخورد با پیمانکاران متخلف ضروری است و بر اساس امور پیمانکاری، می بایست با افراد متخلف برخورد شود. وی این طور ادامه داد: چنانچه قصوری از سمت سازندگان مشاهده شود بهتر است حتی الامکان مسئله با صحبت کردن حل و فصل گردد.

ایشان در ادامه گفتند: بدون تردید یک پیمانکار شرایط کار را وابسته به قدرت، دانش و تخصص کارفرما پیش می برد از این رو نیاز است دانش کارفرمایان تقویت شود. وی افزود: افزایش تخصص کارفرمایان در مسائل، قراردادی، فنی و حقوقی الزامی است.

اسلامی افزود: نظارت و کنترل پروژه های مسکن مهر بر عهده تیمی قوی و مدیریتی حاذق است و به مردم این اطمینان را می دهیم که فرآیند ساخت مسکن مهر با کیفیتی قابل قبول در حال پیاده سازی است. وی افزود: تمام تلاشمان را به کار خواهیم گرفت تا شهر پردیس را به شهری فاخر و قوی بدل سازیم. وی ضمن اشاره به این که وجود برخی مشکلات در مسیر ساخت واحد های مسکونی مهر سبب شد ساخت واحد ها با برنامه ریزی های قبلی فاصله بگیرد، تصریح کرد: با این حال، راهکار های مناسب را در پیش گرفته ایم و با سیاست های درست برآنیم تولید مسکن مهر را آن طور که باید پیش ببریم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه درباره مترو شهر پردیس صحبت کردند و اظهار داشتند: اجرای متروی پردیس-تهران، طرحی مهم است و می بایست با جدیت دنبال شود. وی افزود: عدم توجه به این طرح مشکلات زیادی را در آینده ایجاد می کند از این رو می بایست آن را در اولویت قرار داد و تلاش های لازم را برای تحقق آن به کار گرفت. وی با تأکید بر این که شرایط اکوسیستمی و جغرافیایی شهر پردیس به گونه ای است که ظرفیت بارگذاری جمعیت زیاد را ندارد افزود: باید به این مسئله توجه لازم مبذول شود و بارگذاری جمعیت را به نوعی انجام داد که بعد ها با مشکلات عدید دست به گریبان نشود.

ایشان از ضرورت تسهیلگری در امر تولید مسکن سخن گفتند و اظهار داشتند: باید شرایط لازم برای تهیه مسکن را فراهم ساخت. وی ادامه داد: وظیفه دولت ساخت و تولید مسکن انبوه نیست بلکه دولت موظف است بستر لازم برای تحقق این امر فراهم سازد و زیرساخت ها را مهیا نماید. ایشان از تولید مسکن پایدار گفتند و تصریح کردند: ساخت مسکن نیاز است به صورت پایدار و پیوسته صورت بگیرد چرا که عرضه و تقاضای مسکن بایستی در تعادل باشد و اگر چنین نباشد مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد.

ایشان بر ضرورت متعادل سازی بین دو قشر کم درآمد و متوسط جامعه تأکید کردند و اظهار داشتند: برای نیل به این هدف نیاز است راهکار های اجرایی و وضعیت تولید مسکن به صورت پیوسته پایش شود و این اطمینان حاصل گردد که ساخت مسکن به صورت پایدار اجرا می شود و فعالان حوزه مسکن و مردم بدون نگرانی می توانند برای خانه دار شدن گام بردارند.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این که برنامه های مهمی برای ساخت مسکن و تولید انبوه واحد های مسکونی در دست اجرا قرار دارد اذعان نمود: در بازه ای سه هفته ای و از همان ابتدا که وارد وزارت شدم، مشکلات مسکن را رصد کردیم و ارائه راهکار های مناسب برای از میان برداشتن آن ها را مطرح نمودیم. وی افزود: هر مشکلی که در این حیطه وجود داشت را استخراج نمودیم و هیچ معضلی نیست که بررسی و تحلیل نشده باشد مگر مسائل حقوقی که از عهده ما خارج بوده و با آن کاری نداریم.

وی این طور ادامه داد: مشکلات و مسائل مربوط به بخش های فنی و مهندسی با حضور کارشناسان و افراد ذی صلاح پیگیری شدند ضمن این که عوامل مؤثر در سرعت بخشی به فرآیند تکمیل و تولید مسکن با مشارکت سازمان بودجه و مجلس در لایحه بودجه سال ۹۸، اعمال شده است.

  • منبع خبر : فارس نیوز