مدیر تأمین مسکن و امور ساختمان کمیته امداد استان تهران، در خصوص وام کمک هزینه خرید و تعمیر مسکن برای مددجویان شهری و روستایی پایتخت این طور گفت: این معاونت تلاش هایی را برای کمک به این اقشار جامعه به عمل آورده و گام هایی را در این حوزه برداشته است.

ایشان از برنامه های سال جاری سخن به میان آوردند و این طور گفتند: بر اساس برآورد های صورت گرفته تعداد کمک هزینه هایی که در اختیار مددجویان شهری استان تهران برای ساخت و تعمیر مسکن قرار می گیرد باید به ۳۵۵ مورد برسد. جهانبخش مرادی این طور ادامه داد: این رقم برای مددجویان روستایی به ۵۰ مورد می رسد ضمن این که هزار و ۷۹۰ وام و تسهیلات کمک هزینه ساخت مسکن نیز برای تعمیر واحد های مسکونی لحاظ خواهد شد.

ایشان در مورد مددجویان فاقد مسکن سخن به میان آوردند و درباره این که چنین افرادی می بایست چه اقداماتی انجام دهند و چه مسیر هایی را طی کنند این طور گفتند: آن ها که مایل به خرید و تهیه مسکن در روستا و یا شهر هستند باید خانواده هایی با جمعیت بیش از دو نفر باشند. خانواده های یک نفره مشمول کمک هزینه های در نظر گرفته شده برای تخریب و نوسازی واحد های مسکونی می شوند و در این خصوص امتیاز هایی برای آن ها در نظر گرفته خواهد شد.

معاون تأمین مسکن و ساختمان کمیته امداد استان تهران صحبت هایش را این طور ادامه داد: این افراد بایستی معیشت بگیر کمیته امداد باشند، ضمن این که می بایست دست کم یکسال مددجو بوده باشند. به گفته این مقام مسئول، خانواده های زندانیان، سالمندان و از کارافتادگان نیز مشمول این تسهیلات و کمک هزینه ها می شوند علاوه بر این دیگر خانواده هایی که بیش از دو نفر جمعیت دارند نیز در این طرح سهیم هستند به این شرط که معیشت بگیر کمیته امداد قلمداد شوند.

وی در ادامه از کمک هزینه های مربوط به تعمیرات مسکن سخن گفت و تصریح نمود: این نوع وام را در اختیار همه خانواده ها قرار خواهیم داد و محدودیتی برای دریافت و اخذ چنین تسهیلاتی وجود ندارد. این مقام مسئول ین طور ادامه داد: این تسهیلات تعمیراتی برای خانواده هایی در نظر گرفته می شود که دارای واحد ها و ساختمان های شخصی هستند، با این حال استثنائاتی هم در این زمینه وجود دارد. به گفته مرادی، زمانی که خیری واحدی را در اختیار فرد دیگری قرار می دهد چنانچه عنوان کند فرد می تواند تعمیرات مسکن را انجام دهد، به این فرد تسهیلاتی برای تعمیرات ارائه خواهد شد.

ایشان از کمک هزینه های پرداختی این نهاد سخن گفتند و اظهار داشتند: برای خانواده های دو نفره، جهت تهیه و تأمین مسکن در مناطق شهری، کمک های بلاعوض به اعتبار ۱۵ میلیون تومان در نظر گرفته خواهد شد، که این تسهیلات بدون سود خواهند بود. این رقم برای خانواده هایی با سه نفر عضو یا بیشتر به ۳۰ میلیون تومان در قالب وام بلاعوض و ۱۵ میلیون تومان وام می رسد. مرادی افزود: این تسهیلات ۴۵۰ هزار تومان اقساط دارند ضمن این که ۳۶ ماهه تعریف شده اند.

مدیر تأمین مسکن و امور ساختمان کمیته امداد استان تهران، خاطرنشان کرد: در سال جاری، ۱۸۱ مورد خریداری شده و در این خصوص ۴ میلیارد و ۶۷۰ میلیون تومان نیز هزینه پرداخت شده است.

به گفته مرادی کمک هزینه خرید مسکن در سال گذشته ۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برآورد شده است که این رقم در سال جاری به ۳۰ میلیون تومان تغییر یافته و ۱۵ میلیون تومان وام نیز ارائه شده است.

به گفته مرادی، سهمیه وام امسال به ۱۰ میلیارد تومان می رسد، که چیزی حدود به ۷ میلیارد آن تا آذر ماه پرداخت شده است. ایشان از تسهیلات پرداخت شده برای تعمیر و بازسازی واحد ها این طور گفتند: ۳٫۵ میلیون تومان به صورت بلاعوض به این بخش اختصاص داده شده مبلغ وام ها نیز ۲٫۵ میلیون تومان خواهد بود.

ایشان درباره نظارت بر مبلغ های پرداختی به مددجویان این طور گفتند: نظارت ها به صورت مداوم و پیوسته انجام می گیرد ضمن این که در این راستا به مواردی همچون ایمنی محل ساخت و احداث واحد ها توجه شایانی می شود. در خصوص بازسازی ها و تعمیر واحد ها نیز قبل، حین و بعد از تعمیر بازدید ها و نظارت هایی صورت می گیرد.

  • منبع خبر : فارس نیوز