یکی از کارشناسان بازار مسکن با اشاره به این که برخی ادعا می کنند در سال آینده رشد قیمت مسکن اتفاق نمی افتد اظهار داشت: به زعم این که عده ای عنوان می کنند در سال ۹۸ رشد قیمتی ایجاد نخواهد شد با این حال هیچ نشانه ای از افت قیمت ها نیز در دسترس نیست.

طی روز های اخیر محمد اسلامی به عنوان وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: قیمت مسکن به شرایط اقتصادی وابسته است و هر آنچه که در شرایط اقتصادی رخ می دهد بازتابش را می توان در نوسان قیمت مسکن مشاهده کرد.

اما یکی از کارشناسان حوزه مسکن ضمن این که صحبت های محمد اسلامی را تأیید می کند اما اظهار می نماید: آنچه بیش از هر چیز قیمت مسکن را دستخوش تغییر می سازد سیاست گذاری های دولت است ضمن این که عوامل بیرونی مانند نرخ ارز و طلا هم می تواند بر این امر اثرگذار باشد و نتایجی مشابه داشته باشد.

این کارشناس حوزه مسکن در خصوص وضعیت این بازار در سال ۹۸ این طور می گوید: آنچه می تواند قیمت مسکن را با تغییراتی همراه سازد و قیمت مسکن را افزایش دهد یا به میزان زیادی از آن بکاهد، سیاست گذاری های دولت می باشد ضمن این که دیگر عوامل بیرونی و درونی هم بر قیمت مسکن تأثیرگذارند. وی افزود: چنانچه برنامه ریزی های صحیحی در دستور کار قرار بگیرند و بتوانیم عوامل بیرونی همچون قیمت سکه و ارز را کنترل کنیم آنگاه شاهد مناسب شدن قیمت مسکن نیز در کشور خواهیم بود.

وی با اشاره به این که تنش های موجود در بازار های بین المللی و عدم توانایی در کنترل و مهار کردن آن ها می تواند بر قیمت خودرو، سکه، ارز و… اثرگذار باشد، تصریح نمود: از این رو نمی توان از اکنون درباره قیمت مسکن در سال ۹۸ اظهار نظر کرد و به پیش داوری پرداخت.

ایشان در ادامه به فاکتور های داخلی که می تواند قیمت مسکن و این بازار سرمایه ای را دستخوش تغییر سازند اشاره نمودند و تصریح کردند: از جمله این فاکتور ها می شود به میزان وام پرداختی از سوی بانک ها، تعداد متقاضیان خرید مسکن و… اشاره کرد که تمامی این موارد بر بازار مسکن اثرگذار خواهند بود. وی ادامه داد: تنها عوامل درونی نیستند که قیمت مسکن را تحت تأثیر قرار می دهند بلکه فاکتور های خارجی و تلفیق این دو مورد بر نتیجه نهایی اثر می گذارد.

این کارشناس بازار مسکن در خصوص تقاضا های موجود برای مسکن در بازار گفت: شرایط کنونی به نحوی است که بیشتر واحد های موجود در تهران فاقد متقاضی هستند، عده ای عنوان می کنند بازار مسکن بیشترین رشد قیمت را تجربه کرده و در سال آینده افت قیمت به چشم خواهد خورد، حال آن که چنین نیست و علائمی برای ارزان شدن واحد های مسکونی در دسترس نمی باشد.

  • منبع خبر : شهرخبر