وضعیت بازار مسکن برای خرید و فروش در سال‌های اخیر با توجه به شرایط و عوامل مختلف، تغییر کرده است و یکسان نبوده است. در ایران این بازار همواره تحت تاثیر عوامل مرتبط و غیرمرتبط دارای شوک‌ها و نوسانات صعودی و نزولی زیادی بوده است. تغییرات حوزه مسکن و معاملات مربوط به آن در کشور ما بین سال‌های ۹۶ تا ۹۸ بسیار متفاوت بوده است.

بازار مسکن ایران در سال‌های مذکور، اوج و قعر خود را در بهترین و بدترین حالت ممکن تجربه کرده است و نوسانات با اختلاف شدیدی را تحمل کرده است. اما در سال‌های پس از این نوسانات شوک خاصی پیش نخواهد آمد. زیرا کشش تغییر و نوسان در سالیان ۹۷ و ۹۸ به شکلی بوده است که دیگر جایی برای تغییر ندارد.

در این مقاله قصد داریم تا درباره وضعیت بازار مسکن برای خرید و فروش با شما صحبت کنیم. در وضعیت مذکور عوامل متعددی که دخالت دارند، به دقت بررسی شده و برای شما توضیح داده می‌شود. شما همچنین خواهید توانست تا با آشنایی با گروه املاک ملکانا در این مقاله از ابزار ویژه و سایت املاک تهران آن‌ها برای خرید و فروش و انواع معاملات ملکی خود بهره ببرید. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

وضعیت بازار مسکن برای سال 98 و علت استفاده از مشاور حقوقی ملکی

وضعیت معاملات حوزه مسکن

همانطور که گفته شد در سال‌های اخیر به دلیل نوسانات شدید قیمتی در این حوزه، معاملات خرید و فروش و همچنین تقاضا و عرضه، وضعیت خوبی را نداشته است. شما برای هرگونه اقدام در این زمینه و معاملات خرید و فروش مسکن به خصوص در شهرهای بزرگی همچون تهران، از شرایط معاملات در بازه زمانی مد نظرتان برای معامله آگاهی داشته باشید تا از لحاظ مالی ضرری را متحمل نشوید و در سود هم ببرید.

در سال ۹۷ و به دنبال افزایش شدید و بی‌سابقه نرخ ارز در کشور، بازار مسکن نیز در شرایطی بی سابقه قرار گرفت. معاملات به طرز عجیبی در برخی مقاطع زمانی افزایش و در برخی مقاطع به شدت کاهش یافت. تقاضاها در زمان‌های نامتوازن برای خرید باعث شد تا ثبات معاملات در این بازار و به خصوص در شهر تهران به صورت کامل از بین برود.

همین عامل باعث شده است تا بسیاری از فعالان در مدت ایجاد نوسان دست از انجام هرگونه معامله‌ای بردارند. دلیل این شرایط نیز واضح است. زمانیکه قیمت امروز ملک با فردای آن به صورت قابل توجهی تفاوت دارد، قطعاً فروشندگان و مالکان مسکن از فروش خودداری می‌کنند و در این شرایط تقاضاها به شدت برای خرید بالا می‌رود.

وضعیت بازار مسکن در سال 98

پیش‌بینی وضعیت بازار مسکن برای خرید و فروش

برای مثال شما در صورتیکه بخواهید در شرایط فعلی بازار مسکن، خرید آپارتمان در تهران را انجام بدهید، با ثبات نسبی در بازار پس از شوک‌های وحشتناک مواجه هستید. در این حالت تمامی فعالیت‌های حاشیه‌ای و هیجانی تمام شده است و قیمت‌ها به صورت نسبی به ثبات رسیده است. در چنین شرایطی نیز ممکن است با توجه به رکود ایجاد شده در بازار، تقاضا و عرضه دارای ثبات نباشند.

در این قسمت از مطلب قصد داریم تا پیش‌بینی‌های دقیقی را از شرایط آینده بازار مسکن برای شما بیان کنیم. این پیش‌بینی براساس عوامل مختلفی انجام می شود که در این مطلب به تفکیک برای شما بیان می‌شود.

تورم: نرخ تورم به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل در دوران پس از شوک ارزی شناخته می‌شود. در این شرایط نرخ ارز به تثبیت رسیده و جای نوسان خاصی را نمی‌تواند داشته باشد. نرخ تورم در صورتیکه بالاتر رود به صورت بسیار ملایم باعث افزایش قیمت در حوزه مسکن نیز می‌شود.

ساخت و سازهای جدید: این مورد در بازار مسکن همواره با توجه به شرایط خود، به عنوان یک عامل تثبیت کننده قیمت شناخته می‌شود. باتوجه به عدم تثبیت قیمت مصالح و در صورتی که اشتیاق سرمایه‌گذاران و نوسازان در این زمینه کاهش پیدا کند، این عامل ثبات قیمت از بین رفته و یا تاثیر بسیار کم و ناچیزی خواهد داشت.

پیش‌بینی می‌شود در ماه های آتی و با تثبیت قیمت مصالح حوزه ساختمان، این عامل تاثیر خود را در ثبات قیمت و تقاضا و عرضه نشان دهد.

پایان عرضه مسکن مهر: در سال‌های آتی شاهد پایان تحویل واحدهای مسکونی مهر در بازار مسکن خواهیم بود. این عامل به عنوان یکی از المان‌های اصلی تعدیل کننده تقاضا در بازار در سال‌های اخیر شناخته شده بود. با این روند، دوباره باید شاهد افزایش سطح معاملات و تقاضاها باشیم.

گروه املاک ملکانا

شما می‌توانید برای اطلاع دقیق از شرایط فعلی بازار مسکن، با کارشناسان گروه املاک ملکانا در این مجموعه ارتباط بگیرید. همچنین شما در ارتباط با این مجموعه می‌توانید تا بهترین خدمات از جمله تور مجازی، کمیسیون بسیار پایین، رسیدگی به دعاوی ملکی، ابزار دقیق تعیین قیمت و…. را دریافت کنید.