معرفی :

یکی از محلات واقع در منطقه ۱۴ شهرداری این شهر است. این محله به همراه سایر محلات منطقه ۱۴ در شرق تهران قرار دارند. خیابان سلیمانیه که در این منطقه واقع شده است به نام خیابان های دهم فروردین و نیز خیابان شهید شاه آبادی نیز خوانده می شود.

این محله به عنوان یک محله متنوع از نظر فرهنگی و قومیتی شناخته می شود. ساکنین این محله مختص یک نقطه از کشور نبوده بلکه تقریبا از اغلب اقوام مناطق کشور در این محله زندگی می کنند. نوع بافت جمعیتی این محله سنتی و مذهبی بوده و در کنار امکانات متنوعی که برای اهالی در نظر گرفته شده است از دیر باز به عنوان یک محله آباد و پرجمعیت شناخته شده است. بزرگراه امام علی(ع) تقریبا از وسط این محله عبور می کند و به همین دلیل می توان این محله را در کنار ویژگی های منحصر به فردی که دارد به یک محله زیبا و دارای امکانات مختلفی برشمرد که می توانید آن را به صدر فهرست جستجوها یتان اضافه کنید.

 

تاریخچه :

محله ای که اکنون سلیمانیه نامیده می شود در شرق تهران بزرگ قرار دارد.  این محله در ابتدا  دارای اراضی کشاورزی و باغ های گوناگونی بوده که در دوران قاجار توسط یکی از خوانین قاجار  به نام علیرضا قوانلو قاجار از بستگان ناصرالدین شاه تشکیل شده است.

 

سلیمانیه در دوران پهلوی

دلیل گسترش ساخت و ساز و سکونت در این منطقه از تهران بیشتر به دلیل قرارگیری پادگان نیروی هوایی در مجاورت آن است. در دوران محمدرضا شاه پهلوی این زمین ها به مردم عادی فروخته شده و اساس محله کنونی سلیمانیه در آن دوران شکل می گیرد. این محله از دیرباز به عنوان محله ای مذهبی و دارای مساجد و تکایای مشهوری بوده است.

در طول دوران دفاع مقدس نیز مسجد نبی اکرم(ص) از مراکز اصلی اعزام رزمندگان به جبهه های حق علیه باطل شمرده می شد. از جمله علمای عظام که در این محله شاگردانی پرورش داده و به تدریس پرداخته اند می توان به  آیت الله مرعشی نجفی اشاره کرد. این محله در دوره پهلوی نیز به عنوان یکی از محله های پرجمعیت تهران به شمار می رفت و دارای امکانات متعددی از قبیل حمام و امکانات پزشکی و بهداشتی بوده است. این محله در گذر تاریخ دچار تغییرات چندان ملموسی نشده و از تنوع فرهنگی چشمگیری بهره مند است.

 

اماکن تاریخی دیگر محله

وجود باغ وثوق الدوله که به باغ سلیمانیه نیز مشهور است می از جمله نقاط دیدنی  و گردشگری بوده که در نزدیکی محله سلیمانیه و در خیابان نبرد قرار داشته که متعلق به وثوق الدوله نخست وزیر وقت بوده و شاهد حوادث تاریخی متعددی  بوده است. این باغ هم اکنون در اختیار نیروی انتظامی کشور قرار دارد.

 

بافت انسانی :

مختصات جغرافیایی

این محله از سمت شمال به خیابان پیروزی و از جهت غربی به بزرگراه شهید محلاتی ختم می شود. وجود خیابان نبرد و همچنین خیابان پرستار در شرق و خیابان آیت الله بروجردی در غرب این محله را به محله ای با دسترسی های منحصر به فرد در بین سایر محلات منطقه ۱۴ تبدیل کرده است. همانطور که اشاره شد این محله یادآور خاطرات دفاع مقدس و اعزام رزمندگان از مسجد نبی اکرم (ص) به مناطق جنگی بوده است.

 

 دسترسی به ایستگاه اتوبوس و تاکسی :

ایستگاه اتوبوس واقع در میدان سعیدی یا دولاب،  ایستگاه اتوبوس مختاری و ایستگاه سلیمانیه تهران یا پایانه ائمه اطهار از جمله ایستگاه های در دسترس این محله هستند. همچنین خطوط ویژه تاکسی و بی سیم تهران نیز در این محله فعالیت دارند.

 

محدوده ترافیکی :

این محله در محدوده طرح ترافیک و نیز طرح زوج و فرد قرار دارد.

 

دسترسی به ایستگاه مترو :

ایستگاه مترو پیروزی نزدیکترین ایستگاه مترو به محله سلیمانیه است.

 

دسترسی به پمپ بنزین :

پمپ بنزین واقع در خیابان مجاهدین اسلام و پمپ بنزین جایگاه شماره ۱۱۶ در خیابان ۱۷ شهریور از جمله جایگاه های سوخت گیری نزدیک به این محله محسوب می شوند.

 

گسترش محله سلیمانیه

جلوه های شهر نشینی در اواخر حکومت پهلوی دوم در این محله بیشتر رونق گرفته است. هر چند بسط و گسترش زیر ساخت های آن بدون شک در دوران انقلاب اسلامی ایران انجام گرفته است.

 

ویژگی بی همتا و زیبا

یکی از خصوصیات محله سلیمانیه تنوع قومیت های آن است. در این محله مردمانی از نظر سطح رفاه و اقتصادی هم پایه سکونت دارند. این محله از ساکنین فارس، آذری، لر، کرد و سایر اقوام نضج یافته و شکل گرفته است. این تنوع زبانی تقریبا بی همتا بوده و در سایر محلات تهران کمتر مشاهده می شود.

 

مساجد محله سلیمانیه

این محله از مساجد و اماکن مذهبی گوناگونی بهره مند است. اغلب مردم متدین سلیمانیه مراسمات مذهبی و شعائر دینی خود را در این مساجد و یا هیئت های محله برگزار می کنند. مسجد جامع نبی اکرم(ص)، مسجد مسلم ابن عقیل، مسجد یاسین و مسجد حضرت علی اصغر(ع) از جمله مساجد موجود در محل برشمرده می شوند.

 

تکیه ها و هیئت های محله سلیمانیه

محله سلیمانیه از حیث داشتن هیئت ها و تکیه های مختلف نیز در نوع خود بی نظیر است. وجود هیئت های مختلفی مانند هیئت شاهزاده علی اصغر(ع)، هیئت احباب الحسین نشان از عمق ارادت اهالی محله سلیمانیه به اهل بیت می باشد که مراسمات گوناگونی را در تکیه ها و هیئت های محله برگزار می کنند.

 

هنر اسلامی و جلوه های بصری مساجد

از حیث زیبایی و نوع معماری به خصوص کاشی کاری به کار رفته در مساجد این محل از قبیل مسجد مسلم بن عقیل این مساجد به یکی از زیباترین مساجد موجود در تهران تبدیل شده اند. مسجد یاسین که حدود نیم قرن از عمر آن می گذرد نیز دارای معماری منحصر به فردی از این لحاظ است.

 

کوچکترین مسجد محل

در بین مساجد موجود مسجد حضرت علی اصغر کوچکترین مسجد به شمار می رود که در خیابان شهید خالقی واقع شده است.

 

  سایر اماکن دیدنی و تاریخی

از جمله اماکن دیدنی این محله باغ سلیمانیه یا کاخ وثوق الدوله می باشد. همچنین حمام جاویدان نیز از سایر بناهای قدیمی این محله می باشد که دوستداران معماری اصیل ایرانی می توانند از آن بازدید به عمل آورند. قبرستان ارامنه نیز در مجاورت این محله است.

 

امکانات :

در محله سلیمانیه و همچنین نواحی اطراف آن رستوران ها و سالن های غذاخوری متعددی وجود دارند که می توانند با انواع غذاهای ایرانی و فرنگی از مشتریان پذیرایی کنند. رستوران های ملی، شرف الاسلامی، رستوران ماندیرو و رستوران کبابی حاج عبدالله از جمله رستوران های معروف در این محدوده به سمار می روند. حدود ۵۰ رستوران و سالن غذاخوری دیگر نیز خدمات خود را به این محله ارائه می دهند.

باغ و یا بوستان ابیانه یکی از مراکز تفریحی موجود در محله سلیمانیه می باشد که اهالی محل یا مسافران می توانند اوقات فراغت خوب و خوشی را در این بوستان بی نظیر و دارای چشم اندازهای زیبا سپری نمایند. همچنین بوستان پندار و پارک شهر نیز از سایر بوستان های نزدیک به محله سلیمانیه تهران می باشند که طراوت و زیبایی خاصی به این محله بخشیده اند.

بیمارستان مردم واقع در خیابان کرمان، بیمارستان شفا یحیاییان در خیابان مجاهدین اسلام، بیمارستان معیری و بیمارستان سوم شعبان از جمله مراکز درمانی در دسترس محله سلیمانیه هستند که اهالی این محله می توانند در صورت لزوم به این مراکز درمانی مراجعه نمایند. 

فروشگاه های زنجیره ای و معروفی چون فروشگاه اتکا، فروشگاه افق کوروش، فروشگاه شهروند و رفاه در این محله و مناطق مجاور وجود دارند که اهالی این محله می توانند با مراجعه به این فروشگاه ها مایحتاج ضروری یا لوازم خانگی مورد نیاز خود را خریداری نمایند. همچنین مجتمع های تجاری ایساتیس، یاس، امیر و بوشهری از جمله مراکز خرید معتبر در این محله و سایر محلات مجاور هستند.