معرفی :

لواسان مرکز بخش لواسانات از شهرستان شمیرانات در استان تهران است که در ۱۱ کیلومتری شمال شرق تهران قرار دارد به عنوان نزدیکترین بخش ییلاقی به شهر تهران شناخته می شود. فاصله لواسان تا بزرگراه شهید بابایی حدود ۷ کیلومتر بوده و از طریق جاده لشکرک به منطقه اقدسیه و بزرگراه ارتش دسترسی دارد. دره لواسان چشم انداز زیبایی به رودخانه جاجرود و دریاچه سد لتیان داشته و به علت آب و هوای خوب و نزدیکی به مناطق شمال شهر تهران جزو یکی از گران قیمت ترین و پرطرفدارترین مناطق اطراف تهران جهت سکونت افراد سرشناس و متمول تبدیل شده است. با ما باشید تا در ادامه اطلاعات بیشتری در مورد محله برای شما بازگو خواهیم کرد.

 

تاریخچه :

لواسان از دو بخش لو و آسان تشکیل شده است. لو به معنی لب یا لبه و تیغه کوه است و در زبان تهران قدیم لوا شدن به معنی به سر کوه رسیدن نورخورشید هنگام غروب آفتاب است. آسان از ریشه آس به معنی بلند شدن و بالاآمدن می باشد. بطورکلی لواسان به محل بالاآمدن و برآمدن خورشید اطلاق می گردد. نام لواسان برای نخستین بار در سفرنامه ناصرخسرو قبادیانی بلخی بدین صورت آمده است: ” میان ری و آمل کوه دماوند است مانند گنبدی که آن را لواسان گویند”. بنابراین لواسان در ابتدا نام کوه دماوند بوده و سپس به منطقه غرب و جنوب غرب دماوند به نام لواسانات اطلاق می شده است. شهر لواسان با قدمت ۱۲ هزار ساله و مرکزیت افجه از هزاران سال قبل به عنوان یکی از توابع شمیرانات به نام قصران خارج شناخته شده که از غرب به شمیرانات، از شرق به پردیس، از شمال به کوه های البرز و از جنوب به سه راه آزمایش منتهی میشد. در سال ۱۳۴۹ هجری شمسی شهرداری لواسان تاسیس و لواسان به شهر تبدیل گردید و سپس با گسترش شهرنشینی روستاهای آن به مرور شکل محله به خود گرفتند. امروزه نام روستاها را بر کوچه های شهر می توانید مشاهده کرد که برگرفته از نام قدیمی روستاها می باشد.

 

مرزبندی :

لواسان در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز و در موقعیت ۳۵٫۸ درجه عرض شمالی و ۵۱٫۶ درجه طول شمالی و با متوسط ارتفاع ۱۷۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد. محله لواسان از شمال به کوه های ورجین، باغدره، کند و افجه، از شرق به کوه های ایرا، لواسانکوه و جاجرود، از غرب به کوه های قصران و از جنوب به کوه های قوچک، زینکوه و تلو منتهی می شود. جمعیت شهر لواسان طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۸۱۴۶ نفر بوده است. لواسان دارای محله های بسیاری از جمله لشگرک، باغ سرهنگ قریب، نوشانی، اصطلک، توک مزرعه، اصطلک پائین، چناربن، احمدآباد، باستی، شورکاب، جائیچ، گلندوک، نجارکلا، دستگرد، قاضی آباد، ناران، کلاک، باغ دره، سبو کوچک، تیمورآباد، ناظم آباد و سبوبزرگ بوده که هر کدام از این محلات تا قبل از سال ۱۳۴۹ توسط باغات و مزارع احاطه شده بود ولی در پی گسترش شهرنشینی در محله لواسان بتدریج این محلات بزرگتر شده و بهم پیوسته و ادغام شده اند.

نژاد مردم بومی لواسان و دیگر مناطق لواسانات آریائی است اما پیرو مهاجرت ساکنین شهرهای دیگر به تهران و همچنین لواسان بافت جمعیتی آن دچار تغییر گردیده است. در کل بیشتر مهاجرتهای سالهای اخیر به لواسان به علت آب و هوای معتدل کوهستانی و امکانات کافی جهت ساخت و ساز و ویلاسازی مربوط به شمیرانات و مناطق شمالی تهران و افراد ثروتمند و مرفه می باشد که به دنبال جایی مناسب جهت گذران اوقات فراغت، تعطیلات و حتی سکونت می گردند.

سد لتیان در جنوب شهر لواسان قرار دارد که یکی از سدهای تامین کننده آب و برق شهر تهران بشمار می رود. آبریز اصلی سد لتیان رودخانه جاجرود بوده که از کوه های دربندسر، ایگل، زایگان و گرمابدر سرچشمه می گیرد.

 

محدودیت ترافیکی :

محله لواسان بعلت موقعیت جغرافیایی خود در فصول بهار و تابستان و همچنین ایام تعطیلات و آخر هفته ها محل تردد افراد بیشماری است. چه آنانکه دارای ویلا در لواسان بوده و یا کسانیکه جهت گذراندن اوقات فراغت خود به لواسان سفر می کنند بنابراین در این ایام ترافیک سنگین بر محله و جاده های ورودی از سمت تهران بر آن حکمفرماست. از جمله خیابانهای اصلی شهر بلوار امام خمینی، شهید اسدیان و معلم است که ترافیک سنگینی دارند.

 

دسترسی به اتوبوس و تاکسی :

ایستگاه تاکسی مترو دردشت در بلوار امام خمینی و نزدیک میدان گلندوک در دسترس شماست که جهت تردد به تهران و رسیدن به خطوط مترو می توانید از آن استفاده نمائید. همچنین شما با استفاده از خط تاکسی دردشت می توانید خود را به خط شماره ۳ سامانه اتوبوسهای تندرو رسانده و سپس در ایستگاه میدان آیت به سمت مرکز تهران تغییر مسیر دهید.

 

دسترسی به مترو :

چنانچه از خطوط مترو استفاده می کنید با استفاده از خط شماره ۲ مترو و ایستگاه سرسبز می توانید با سوار شده به خط تاکسیرانی دردشت-لواسان به شهر لواسان و بالعکس عزیمت نمائید. خط شماره ۲ مترو یک مسیر شرق-غرب بوده و لذا با تغییر مسیر در ایستگاههای میدان امام حسین، دروازه شمیران و یا امام خمینی وارد دیگر خطوط شده و به سمت مقصد خود ادامه مسیر دهید.

 

 پمپ بنزین :

در محله لواسان پمپ بنزین وجود دارد لذا چنانچه بخواهید به پمپ بنزین مراجعه نمائید می توانید به بلوار امام خمینی مابین تقاطع زین الدین و قدس مراجعه و سوخت مورد نیاز خود را تامین نمائید.

 

امکانات :

در منطقه لواسانات به علت توریستی بودن و ییلاقی بودن همه چیز در دسترس شماست و شما بابت تهیه مایحتاج و لوازم مورد نیاز خود محدودیتی ندارید. محله آباد واقع در جنوب توک مزرعه مرکز تجمع برجها، مراکز تجاری، رستورانها و فروشگاههای لوکس لواسان است لذا شما این امکان را دارید تا ضمن برخورداری از هوای دلنشین محله، به تماشای ویترین مغازه های لوکس مشغول شده و یا با انتخاب رستوران مورد نظر متناسب با ذائقه خود ضمن لذت بردن از طبیعت زیبای منطقه غذای خود را میل نمائید.

نکته جالب توجه در مورد محله لواسان این است که اولین شهر هوشمند ایران نام دارد و در راستای هوشمندسازی تعداد ۴۰ دوربین در سطح شهر نصب گردیده و کلیه تخلفات اعم از سرعت غیرمجاز و حتی ساخت و سازهای غیر قانونی توسط دوربین ها ثبت و کنترل می گردند.

بخش لواسانات بجز شهر لواسان دارای دو دهستان در اطراف شهر لواسان به نام دهستان لواسان بزرگ و دهستان لواسان کوچک بوده که در مجموع بخش لواسانات را شامل می شوند. پارک ملی لار در دهستان لواسان کوچک واقع است.

همچنین شهر لواسان و دهستانهای اطراف آن دارای آثار باستانی فراوان از جمله امام زاده ها، تپه های باستانی، قلعه و حمام های باستانی، مساجد قدیمی، کاروانسرا و نظایر آن بوده که در کنار جاذبه های طبیعی آن، کوهها و رودخانه ها، سد، آبشارها و قناتهای متعدد این منطقه را تبدیل به بهشتی روی زمین جهت سکونت، تفریح و استفاده از هوای لطیف کوهستانی نموده است. حتی اگر در این منطقه سکونت نداشته باشید، چنانچه بخواهید روزی فراموش نشدنی را در ییلاقات اطراف تهران بگذرانید محله لواسان یکی از بهترین گزینه های در دسترس شماست.

در محله لواسان چنانچه نیاز به مرکز درمانی پیدا کردید می توانید به بیمارستان مهرآئین در بلوار امام خمینی مراجعه نمائید. مرکز مخابرات شهدای لواسان نیز در بلوار امام خمینی تقاطع بلوار مخابرات و اردوگاه فرهنگی-ورزشی امام خمینی نیز در بلوار امام خمینی و مجاورت رودخانه جاجرود قابل مشاهده است.