معرفی :

محله منظریه را بی‌شک می‌توان نقطه شروع تهران، این شهر شلوغ، پر هیاهو و پر جنب و جوش در نظر گرفت. این ناحیه از پایتخت که متعلق به شمال آن است، بی‌شباهت به یک دشت سرسبز در ابعادی کوچک نیست؛ بنابراین منظریه با وجود این که این ابر شهر واقع شده شباهتی به یک محیط متراکم و شلوغ شهری ندارند و هنگامی که به این محله قدم می‌گذارید تصور می‌کنید وارد یک شهر دیگر شده‌اید، شهری با باغ‌های سرسبز که در خیابان‌های آن عطر گل همیشه بهار جریان دارد و قلب و روح گردشگران را نوازش می‌دهد، این ناحیه متفاوت شاید همان بهشت وعده داده شده در روی زمین است که خطه‌ای از شمال پایتخت را از آن خویش ساخته و محیطی خوش آب و هوا را برای سکونت فراهم کرده است.

 

تاریخچه :

محله منظریه تهران با وجود طراوت و شادابی که دارد خود گواه این است که زندگی از دیرباز در این منطقه جریان داشته است. در گذشته‌های دور و در سال ۱۲۶۰، منظریه کنونی یک باغ بوده که توسط سلطان میرزا معروف ملقب به حسام السلطنه ایجاد شده است. حسام السلطنه یکی از امرای ارتش ناصر الدین شاه بوده بنابراین قدمت ایجاد باغ منظریه که بهترین بخش این محله است به دوران ناصری باز می‌گردد.

در میانه باغ منظریه ساختمانی توسط حسام السلطنه ساخته شد که هم اکنون با نام عمارت مرکزی شناخته می‌شود. قبل از این که ساخت و ساز این باغ به اتمام برسد، کامران میرزا برادر مظفرالدین شاه باغ را خریداری کرده است.

پس از آن باغ به محمد علیشاه واگذار شده و در رده املاک سلطنتی قرار گرفته است. در طول تاریخ این باغ به افراد زیادی واگذار شده که از جمله آن‌ها می‌توان به شعبانعلی قراگزلو اشاره کرد که باغ را در دوران احمدشاه اجاره کرده است.

پس از فراز و نشیب‌های فراوان، باغ منظریه در سال ۱۳۰۰ جز املاک دارایی درآمده و در دوران رضاشاه از املاک سلطنتی محسوب می‌شده است. این باغ هم اکنون به نام اردوگاه شهید باهنر شناخته می‌شود. در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد که در قلب این منطقه سرسبز واقع شده است.

خانه‌هایی که در محله منظریه قرار دارند، اغلب خانه‌های حیات دار با مساحت در حدود ۳۰۰ متر و بیشتر هستند، بنابراین قیمت ملک در این منطقه از تهران به واسطه خوش آب و هوا بودن و بالا بودن متراژها بیشتر از سایر نواحی می‌باشد.

 

بافت انسانی :

محله منظریه از شمال به رشته کوه‌های البرز محدود شده و از سمت شرق در مجاورت خیابان شفیعی قرار دارد. جنوب منظریه تا خیابان باهنر ادامه پیدا می‌کند و غرب آن به خیابان فیضیه محدود می‌شود. این محله در ناحیه یک واقع شده است، بنابراین هنگام قدم زدن در خیابان‌های آن جز آواز گنجشک‌ها صدایی به گوش نمی‌رسد، به گونه‌ای که بسیاری از افراد باور نمی‌کنند این محله قسمتی از پایتخت است، چون هیچ وجه شباهتی بین منظریه و مناطق شلوغ مرکزی و شرقی پایتخت دیده نمی‌شود؛ بنابراین قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های منظریه به معنای واقعی کلمه لذت بخش است. در این محله می‌توانید تا حد امکان اکسیژن تازه تنفس کرده و از دود و دم تهران خداحافظی کنید.

با وجود این که محله منظریه شمال پایتخت را در برگرفته، اما امکانات رفاهی مناسبی برای ساکنین آن در نظر گرفته شده است. از مراکز درمانی این ناحیه می‌توان به بیمارستان باهنر فرهنگیان اشاره کرد که در ضلع جنوب غربی منظریه قرار دارد. ساکنین مناطق شمالی این محله نیز برای دریافت خدمات درمانی مورد نظرشان می‌توانند به بیمارستان نور افشار مراجعه کنند که در ضلع شمال شرقی منظریه قرار دارد.

 

محدودیت ترافیکی :

محله منظریه در خوش آب و هواترین و آرام‌ترین منطقه پایتخت واقع شده است، بنابراین منظریه درون محدوده طرح ترافیک و طرح زوج و فرد قرار ندارد. رفت و آمد خودروها در این محله در آرامش انجام می‌شود و ترافیک و شلوغی مشاهده نمی‌شود؛ زیرا تراکم جمعیت در این محله نسبت به سایر نواحی تهران کمتر است.

 

دسترسی به اتوبوس و تاکسی :

اگر در محله منظریه ساکن هستید، می‌توانید از تاکسی‌های درون شهری که در امتداد خیابان باهنر در تردد هستند برای رفت و آمد به سایر نقاط شهر استفاده کنید.

نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس در خیابان فرمانیه / دیباجی شمالی قرار دارد. این منطقه به جنوب منظریه نزدیک‌تر است و اگر از اتوبوس برای رفت و آمد استفاده می‌کنید باید در این ایستگاه پیاده شده و برای رسیدن به سایر نقاط محله از تاکسی‌های درون شهری استفاده کنید.

 

دسترسی به مترو :

اگر قصد دارید از مترو برای رسیدن محله منظریه استفاده کنید، باید از خط سه مترو تهران که بین قائم – آزادگان در رفت و آمد است بهره بگیرید. برای رسیدن به منظریه باید مسیری که به سمت ایستگاه قائم است را انتخاب کنید؛ و در ایستگاه نوبنیاد تغییر مسیر داده و به سمت باهنر که آخرین ایستگاه قطار است حرکت کنید.

 

پمپ بنزین :

ساکنین و گردشگران محله منظریه تهران برای رسیدن به پمپ بنزین باید به سمت خیابان باهنر حرکت کرده و این خیابان را به سمت غرب ادامه دهند بعد از خیابان کامرانیه شمالی جایگاه پمپ بنزین نیاوران قرار دارد که از آن می‌توانید برای تامین سوخت مورد نیاز خودروی خود استفاده کنید.

 

امکانات :

بوستان معروف جمشیدیه تهران در حوالی این منطقه واقع شده است، برای رسیدن به این بوستان کافی است خیابان فیضیه را امتداد داده و وارد خیابان امیدوار شوید، پارک جمشیدیه درست در انتهای این خیابان قرار دارد. از دیگر پارک‌های محله منظریه می‌توان به پارک نسیم اشاره کرد که در ضلع جنوب شرقی این محله واقع شده است و بعد از محله نیاوران از طریق خیابان باهنر می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

مسجدالنبی یکی از مساجد منظریه است که آوای خوش الحان اذان هر روز از آن به گوش می‌رسد. این مسجد در ضلع شمال شرقی این محله و در نزدیکی بیمارستان نور افشار واقع شده است.

از دیگر مساجد نزدیک منظریه می‌توان به مسجد نیاوران اشاره کرد که از طریق ناحیه جنوب شرقی این منطقه می‌توانید به این مسجد دسترسی داشته باشید. از رستوران‌های نزدیک به محله منظریه می‌توان به رستوران کسری و رستوران آمولای اشاره کرد که در امتداد خیابان باهنر قرار دارند. ساکنین محله و گردشگران اغلب برای صرف غذا این رستوران‌ها را انتخاب می‌کنند.

با توجه به این که این دو رستوران در جنوب منظریه قرار دارند، اگر در خیابان فیضیه حضور داشته باشید می‌توانید به رستوران راندوو که در غرب محله قرار دارد مراجعه کنید.

از مراکز تاریخی نزدیک منظریه می‌توان به مجموعه کاخ نیاوران، کاخ صاحبقرانیه و موزه خودروهای اختصاصی شاه اشاره کرد که بازدید از آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود.

اگر در محله منظریه ساکن هستید می‌توانید اقلام مورد نیازتان را از فروشگاه‌ هایی که در این منطقه وجود دارند تهیه کنید. هر چند اهالی منظریه در صورتی که نیاز به خرید عمده داشته باشند به فروشگاه شهروند مراجعه می‌کنند. برای رسیدن به این فروشگاه باید خیابان باهنر را امتداد دهید تا به میدان نیاوران برسید، سپس باید وارد خیابان دارآباد شوید، این فروشگاه پس از خیابان ناز و در خیابان نصیر آبادی قرار دارد.

از دیگر مراکز خرید این محله می‌توان به شهر کتاب نیاوران و مرکز خرید نارون اشاره کرد. هر دو این فروشگاه ‌ها در اطراف خیابان باهنر که در ناحیه جنوبی منظریه واقع شده است، قرار دارند.