معرفی :

این محله واقع در شرق تهران بزرگ و منطقهء چهارده آن می باشد، همانطور که در نقشه پیداست، ابتدای آن از تقاطع خیابان دهم فروردین و بزرگراه محلاتی است و از سمت دیگر از تقاطع بزرگراه محلاتی با بلوار نبرد به سمت شمال تا تقاطع خیابان دهم فروردین و خیابان پیروزی را در بر می گیرد و از سمت دیگر به تقاطع خیابان پیروزی و بلوار نبرد محدود می شود.

 

تاریخچه :

محلات موجود در منطقهء چهارده تهران به چهار قسمت تقسیم شده اند و محلهء صد دستگاه درواقع چهارمین محله از آن می باشد. تراکم جمعیت تقریباً زیادی دارد و طبق آمارهای شهرداری تهران چیزی حدود دو هزار و ششصد خانوار در آن سکونت دارند که شاید دلیل جذب این تعداد، میانگین پایین قیمت مسکن در این محله باشد، به گفتهء کارشناسان هزینه های اقتصادی زندگی در این منطقه از  شهر تهران از جمله بلوار نبرد و پیروزی نسبت به مناطق دیگر شرقی تهران پایین تر است. هشتاد و هشت درصد از ساکنین محلهء صد دستگاه را افراد با سواد و تحصیل کرده شامل می شوند. به گفتهء آقای غفاری از سایت شهرداری تهران دلیل نام گذاری این محله به صد دستگاه را ساخت صد دستگاه ساختمان مسکونی مشابه در آغاز شکل گیری این محله می دانند که در واقع این ساختمانها در دوران محمد رضا شاه پهلوی بنا شده بود تا به معلمین اجاره داده شود و در سالهای بعدی این ساختمانها به تملک آنها در آمد که همین امر موجب شد که تا چند سال گذشته تعداد فرهنگیان منطقه بیش از سایر ساکنین باشد. همچنین به دلیل وجود انجمن مذهبی کانون نشر حقایق علوی،  ساکنین محله را افرادی دین دار و مذهبی تشکیل می دهند که در سطح آن به برگزاری مراسم و آیین مختلف مذهبی می پردازند. طبق گفتهء کارشناسان، شرق تهران قدمت بیشتری نسبت به غرب آن داراست، بنابراین این منطقه به نوعی دارای بافت قدیمی است اما نوسازی در نواحی و مناطق شرقی تهران چندین سال است که آغاز شده،  ولی به طور قطع همچنان خانه هایی با قدمت زیاد در قسمتهایی از این محله به چشم می خورد. از آنجایی که در این محله از محلات منطقهء چهارده افراد زیادی ساکن هستند بنابراین امکانات مورد نیاز خود را در آن متمرکز کرده اند تا به راحتی و با سرعت،  دسترسی به آنها وجود داشته باشد.

 

دسترسی محلی :

محله صد دستگاه از غرب با بزرگراه امام علی علیه السلام فاصلهء چندانی ندارد، همانطور که می دانید این بزرگراه جنوب شرقی تهران را به شمال شرقی آن وصل می کند و از بهینه ترین مسیرهای موجود در تهران به موجب صرفه جویی در زمان می باشد. همچنین از شرق محدودهء تعریفی محله نیز به بزرگراه بسیج دسترسی وجود دارد، بنابراین مشکل تردد و ترافیک در شرق تهران را که در روزهای پایانی هفته و عید و تعطیلات بیشتر می شود، می توان با دسترسی به این بزرگراه های اصلی تهران به راحتی پشت سر گذاشت.

 

دسترسی به وسایل نقلیه :

خوشبختانه این محله نه توسط طرح ترافیک و نه طرح زوج و فرد محدودیتی را شامل نمی شود، بنابراین امکان تردد خودروی شخصی در تمام ساعات و ایام هفته، در آن امکان پذیر است. امکان دسترسی به پمپ بنزین و جایگاه سوخت گیری در خیابان پیروزی و محلهء پرستار و نزدیک به این محله و دسترسی به پمپ گاز و مایع سوخت گیری محلاتی در قسمت جنوبی محلهء صد دستگاه، نیز به راحتی امکان پذیر است. در قسمت شمالی این محله و در خیابان پیروزی امکان دسترسی به دو خط متروی پیروزی و نبرد واقع در خط شهید کلاهدوز وجود دارد.  سامانهء سه تندرو (BRT) محلاتی، در قسمت جنوبی این محله دسترسی ساکنین آن به پایانه علم و صنعت را فراهم کرده است و همچنین به موجب تلاقی این خط تندرو در مسیر با خط تندرو یک،  امکان دسترسی به غرب را نیز در بهترین حالت ممکن، فراهم کرده است. در این محله به موجب وجود بزرگراه های محلاتی و خیابان نبرد و خیابان پیروزی امکان دسترسی به تاکسی به راحتی وجود دارد.

 

امکانات :

  از جمله بوستانهای واقع در این محله می توان به بوستان سهند اشاره کرد که نزدیک به میدان امام حسن مجتبی علیه السلام بوده و دسترسی به آن توسط وسایل نقلیه آسان است. از دیگر مکانهای تفریحی نزدیک در محله می توان به سینما پیروزی واقع در شمال شرقی این محل اشاره کرد که بعد از تخریب سینمای قدیمی با نام پانوراما و ساخت مرکز تجاری در بهمن ماه سال هزار و سیصد و نود و پنج با دو سالن مورد بهره برداری قرار گرفت که در حال حاضر در دو سانس میزبان علاقه مندان است و از جمله زیر مجموعه های سینما آزادی است بنابراین فیلم های روی پرده از جمله بهترین ها خواهند بود. یکی از مزایای محله های با جمعیت متوسط و زیاد متمرکز شدن امکانات تفریحی و فرهنگی و سایر امکانات در کنار یکدیگر است، در هر جایی از این محله رستورانها  و فست فودها و کافی شاپ ها آمادهء سرویس دهی می باشند. همچنین در محله صد دستگاه به دلیل وجود دو خانهء ورزش یک و دو امکان انجام فعالیتهای ورزشی برای ساکنین به راحتی وجود دارد. مجموعه ورزشی ایثارگران واقع در خیابان پاسدار گمنام که فاصلهء چندانی با محلهء صد دستگاه ندارد نیز این امکانات را در اختیار ساکنین محله های اطراف از جمله محله صد دستگاه قرار خواهد داد، این مجموعهء ورزشی علاوه بر فراهم آوردن محیطی سالم دارای استخر و سونا و جکوزی است.

از جمله مدارس دورهء ابتدایی در این محله می توان به مدرسهء اسلامی ارجمندی و طلوع دانش اشاره کرد که واقع در خیابان قره یاضی و پیروزی می باشند همچنین از جمله مدارس راهنمایی و دبیرستان به ترتیب می توان مدرسهء گمنام و دبیرستان حضرت زینب که هر دو در خیابان قره یاضی هستند را نام برد. از انواع دیگر مراکز آموزشی محلهء صد دستگاه می توان به آموزشگاه زبان جهش، آموزشگاه علوی و علوم و فنون واقع در خیابان پیروزی اشاره کرد. سرای محله صد دستگاه نیز با در اختیار گذاشتن امکانات آموزشی و فراهم آوردن بستر مطالعه برای فرزندان ساکنین محله صد دستگاه یکی از مراکز آموزشی آن به حساب می آیند. از جمله مراکز آموزشی مفید دیگر که در محلهء صد دستگاه در دسترس ساکنین محترم آن می باشد خانهء کار آفرینی این محله است که با برگزاری کلاسهای  آموزشی در راستای توانمند سازی افراد به موجب کارآفرینی مورد استقبال اهالی قرار گرفته است. خانه سلامت صد دستگاه وابسته به شهرداری تهران در این محله نیز با فراهم آوردن بستر آموزشی و ارائهء خدمات سلامت در وجوه جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی اقدام به خدمت رسانی به ساکنین محله کرده است.

از جمله نزدیکترین مراکز خرید به محله صد دستگاه مرکز خرید کساء واقع در خیابان پیروزی است که با نمایی زیبا و وسعتی چشمگیر، بزرگترین مرکز تجاری طلا و پوشاک در مناطق شرقی تهران به حساب می آید اما در این مرکز امکان خرید لوازم دکوری منزل و حتی موبایل و تجهیزات جانبی آن نیز وجود دارد، به عبارتی می توان گفت که مرکز خرید کساء علاوه بر یک مرکز خرید می تواند مکانی برای تفریح در این محله نیز محسوب شود. از سایر مراکز خرید می توان به مرکز خرید مترو مال جنب مترو نبرد اشاره کرد که به شما امکان خرید عطر و ادکلن و لوازم آرایش و اسباب بازی و لوازم کادوئی و … را می دهد. از نزدیکترین میادین میوه و تره بار هم می توان به میادین میوه و تره بار پیروزی و نبرد اشاره کرد.

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی فجر واقع در خیابان پیروزی و سه راه سلیمانیه درواقع شمال محله صد دستگاه با انواع تخصص ها از قبیل چشم پزشکی، شنوایی سنجی و دندان پزشکی و همچنین خدمات اورژانسی و آزمایشگاه و رادیولوژی و غیره، آمادهء خدمت رسانی به اهالی این محله می باشد.