بررسی نحوه رشد قیمت مسکن در ماه های اخیر حاکی از آن است که در اردیبهشت ماه قیمت مسکن با شیب زیادی رشد پیدا کرده است که این مقدار رشد ماهانه طی ماه های اخیر در بازار مسکن بی سابقه براورد شده است.

معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، ارقام منتشر شده توسط بانک مرکزی را زیر ذره بین برد و در خصوص رشد قیمت مسکن و حجم معاملات انجام شده در این بازار توضیحاتی را ارائه نمود. بر این اساس، تعداد واحد های خرید و فروش شده در ماه اردیبهشت سال جاری ۱۲ هزار و ۱۲۸ واحد مسکونی بوده است که این رقم بر واحد های معامله شده در شهر تهران دلالت دارد.رشد ۳٫۵ برابری در مقایسه با فروردین ماه به ثبت رسیده است این درحالی است که رقم اعلام شده به نسبت آن چه برای اردیبهشت ماه سال گذشته اعلام گردیده، افت ۳۶٫۵ درصدی را نشان می دهد.

بر اساس آن چه بانک مرکزی رسما اعلام کرده است، میانگین قیمت مسکونی به ازای هر متر مربع در اردیبهشت ماه سال جاری مرز ۱۲ میلیون تومان را هم پشت سر گذاشته است و به رقم ۱۲ میلیون و ۶۷۳ هزار تومان رسیده است. این رقم رشد ۱۲٫۵ درصدی در مقایسه با فروردین ماه سال جاری را عیان می سازد که به نسبت همین ماه در سال گذشته رشد دو برابری را شاهد بوده است.

از نخستین روز های سال ۹۷ تاکنون، بیشترین حجم معاملات مسکن مربوط به اردیبهشت ماه سال گذشته بوده است که تعداد واحد های معامله شده در این ماه، ۱۹ هزار و ۱۰۷ معامله بوده است. اما با توجه به این که از بعد از اردیبهشت ماه سال ۹۷ روند رو به رشدی قیمت مسکن را فرا گرفت و قیمت واحد های مسکونی به شدت افزایش پیدا کرد عده زیادی قدرت خریدشان را از دست دادند و بازار مسکن را ترک کردند که این عامل افت حجم معاملات مسکن را به همراه داشته است.

تومان با فرارسیدن روز های پایانی سال، در بهمن ماه و اسفند ماه سال گذشته شاهد افزایش مجدد حجم معاملات مسکن بودیم اما در سال جدید نیز گویا روند نزولی فروش مسکن ادامه دارد و حجم معاملات مسکن به شدت افت پیدا کرده است.

در فروردین ماه سال جاری شاهد افت شدید حجم معاملات مسکن بودیم اما در اردیبهشت ماه حجم معاملات جان تازه ای گرفت و به آن چه برای اسفند ماه سال گذشته به ثبت رسیده بود نزدیک شده است. با توجه به این که رشد ماهانه قیمت مسکن در اردیبهشت ماه ۱۲٫۵ درصد گزارش شده است از این رو آمار ها ثابت می کنند شیب رشد قیمت در اردیبهشت امسال بی سابقه و نگران کننده بوده است.

  • منبع خبر : مشرق نیوز