توأمان با رشد شدید قیمت در تهران این روز ها برای خرید یک واحد مسکونی در مناطق جنوبی تهران هم باید دست کم ۱۵۰ میلیون تومان پول در اختیار داشت.

به زعم این که در سال گذشته متقاضیان واحد های مسکونی در جنوب تهران با در اختیار داشتن کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان پول و با رهن دادن واحد خریداری شده و دریافت وام مسکن می توانستند به صاحب خانه شدن فکر کنند، قیمت همین واحد های مسکونی در شرایط فعلی به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است. این روز ها رشد قیمت های مسکن خبرساز شده است و همه از سردرگمی در این بازار سخن می گویند. در شرایط فعلی برای این که بتوان یک واحد ۴۰ متری را در قسمت های جنوبی تهران خریداری نمود لازم است دست کم ۱۵۰ میلیون تومان سرمایه در دستمان باشد، هر چند واحد هایی که حتی در قسمت های جنوبی تهران با پرداخت ۱۵۰ میلیون تومان بتوان آن ها را خریداری کرد نیز اندک است با این حال به نظر می رسد خریداری واحد های ریزمتراژ در قسمت های جنوبی کشور با در دست داشتن چیزی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان میسر می باشد. این در حالی است که قبل از تابستان سال گذشته همین فایل ها را با در دست داشتن مبلغی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان هم می توانستیم خریداری نماییم.

این درحالی است که کف نقدینگی اعلام شده برای خرید تعدادی از واحد های ریزمتراژ در قسمت های پرمتقاضی جنوب تهران در مناطق ۱۰، ۱۱، ۱۲ و… به ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است. دو منطقه ۱۰ و ۱۱ به عنوان بهترین محله هایی شناخته می شوند که می توان در آن ها واحد های کوچک متراژ با قیمت های مناسب را خریداری نمود ضمن این که تنوع چشمگیری در میان واحد های عرضه شده موجود است که دست خریدار را برای انتخاب فایل باز می گذارد، با همه این ها در شرایط فعلی حتی فایل های موجود در این مناطق هم با رشد قیمت همراه شده اند و تعداد فایل های عرضه شده در این مناطق با روندی نزولی همراه شده است، در هفته اخیر در میان ارزان ترین واحد های عرضه شده به بازار، دست کم ۲۰۰ میلیون تومان به عنوان نقدینگی برای خرید این واحد ها نیاز بوده است، که از میان آن ها می توان به واحدی ۳۸ متری اشاره کرد که شرایط خرید آن پرداخت ۲۰۴ میلیون تومان به صورت نقد بوده است ضمن پرداخت ۱۲۰ میلیون تومان وام و ۵۵ میلیون تومان هم رهن به متقاضی با این حال در مناطق پایین تر (واحد مذکور در منطقه ۱۰ بوده است)، امکان خرید با کف نقدینگی ۱۵۰ میلیون تومان هم وجود داشته است با این مبلغ می توان نهایتا واحدی ۴۰ متری را خریداری کرد.

  • منبع خبر : دنیای اقتصاد