محمدحسن مرادی به عنوان مدیر طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن، با اشاره به این که این بانک درصدد ارائه راهکار هایی در خصوص کنترل بازار اجاره بهاست، اظهار نمود: یکی از ایت راهکار ها، راه اندازی صندوق حمایت از مستأجران می باشد.وی با بیان این که سیاست های اتخاذ شده مبنی بر حمایت از مستأجران و ارائه تسهیلات به این دست از افراد کماکان به مرحله آخر نرسیده است و توسط بانک و دولت مُهر تأیید نخورده است، عنوان نمود: این طرح در دست مطالعه و بررسی است و بسیاری از کارشناسان در حال بررسی مدل های متفاوتی هستند که می توانند به بهترین نتیجه منتهی گردند و نتیجه ای منحصر به فرد را به ارمغان بیاورند.

ایشان در ادامه صحبت هایشان به راه اندازی صندوق حمایت از مستأجران اشاره نمودند و اظهار داشتند: چنانچه این صندوق ها در راستای پرداخت تسهیلات اجاره مسکن، راه اندازی گردد که هدف، ارائه تسهیلات با اتکا به منابع مردمی و پس انداز های متقاضیان است، می توان شاهد کنترل و بهبود بازار اجاره بها بود. به گفته مرادی، پرداخت تسهیلات به این روش، شیوه ای مناسب است هرچند روش های دیگری نیز در حال حاضر زیر ذره بین قرار دارد که بهترین مورد در نهایت اجرا خواهد شد.

ایشان به عنوان دیگر راهکار هایی که برای کنترل کردن بازار اجاره در دست مطالعه قرار دارد به افتتاح حساب برای متقاضیان اشاره کردند و تصریح نمودند: دریافت این حساب به منظور بهره مندی از امکاناتی چون سود سپرده از دیگر موارد موجود است که توانمندسازی و توانایی در بازپرداخت به موقع اجاره بها را به همراه می آورد. به عبارتی در این طرح به دنبال این هستیم که مستأجر پس از پس انداز مبلغی در بانک عامل مسکن و سود حاصل از آن دارای استطاعت بیشتری برای پرداخت اجاره بها باشد.

مرادی این طور صحبت هایش را ادامه داد: تمام مسیر هایی که می توانند ما را در نیل به این هدف یاری نمایند در شرایط کنونی در دست بررسی و تحلیل قرار دارند، و تاکنون هیچ کدام از آن ها تصویب و نهایی نشده اند.

وی با بیان این که بررسی و مطالعه این طرح ها ادامه دارد، عنوان کرد: چنانچه هر کدام از آن ها نهایی شده و تصویب گردد، به زودی جزئیاتش را در اختیار مردم قرار خواهیم داد و به اطلاع مردم خواهیم رساند.

ابوالقاسم رحیمی انارکی به عنوان مدیرعامل بانک مسکن در هفته گذشته، ضمن اشاره به این که در نظر دارند راه های کمک به مستأجران را در دست انجام قرار دهند، عنوان نمود: در شرایط فعلی طرح راه اندازی صندوق حمایت از مستأجران در دست بررسی قرار دارد که به نظر می رسد از طریق اجرای این رح در بانک عامل مسکن می شود گام ارزشمندی برداشت و عملیات مناسبی پیاده سازی کرد.

ایشان در خصوص جزئیات این طرح، توضیحاتی ارائه نمودند و تصریح کردند: به دنبال راه اندازی صندوقی هستیم که با کمک گرفتن از آن بتوان از مستأجران حمایت کرد و توانایی آن ها را در پرداخت اجاره بها افزایش داد. رحیمی انارکی اذعان نمود: منابع دولتی در تأمین اعتبار مورد نیاز این صندوق هیچ جایگاهی ندارند و محل تأمین اعتبار این صندوق از محل پس انداز های مردمی خواهد بود.

سازوکار اصلی این صندوق به این صورت می باشد که تسهیلاتی به مستأجران داده می شود تا با کمک آن بتوانند همه یا بخشی از مبلغ رهن یا همان ودیعه را در اختیار مستأجران واجد شرایط و آن ها که در این صندوق سرمایه گذاری نموده اند قرار دهند. این طور که گزارشات نشان می دهد گویا این طرح همچون طرح صندوق پس انداز مسکن یکم است با این تفاوت که هدف از راه اندازی آن کمک و حمایت از افرادی است که با اجاره بها دست به گریبان هستند. صندوق پس انداز مسکن یکم نیز از دیگر روش هایی است که خانه اولی ها و متقاضیان سرمایه گذاری در بافت های فرسوده می توانند در آن به سپرده گذاری روی آورده و سپس تسهیلاتی را دریافت نمایند. پرداخت این مبلغ تسهیلات وابسته به این است که متقاضی نیمی از سقف تسهیلات را برای بازه ای یکساله در این صندوق سپرده گذاری کرده باشد.

محمد اسلامی چندی پیش ضمن حضور در مراسم کلنگ زنی ساخت ۲ هزار واحد مسکونی در شهرک جدید اندیشه، با بیان این که راه اندازی مؤسسات اجاره داری در دست بررسی قرار دارد، عنوان نمود: آنان که مالک واحد های مسکونی هستند و کسانی که مایلند واحد ها مناسبی را برای اجاره انتخاب نمایند، بهتر است به این شرکت ها مراجعه داشته باشند.

  • منبع خبر : مهر نیوز