در فصل بهار سال جاری به دلیل همه گیری کرونا، وضعیت بازار تغییر کرده است و این را هم باید در بررسی ها در نظر گرفت.

بنگاه های مسکن برای مدت طولانی تعطیل بوده است و خریداران تمایلی به گشت و گذار در خانه و فروشندگان تمایلی به بازدید دیگران از منازل و املاک خود نداشتند. همین زمینه کاهش حجم معاملات را رقم زده است اما مشخص نیست این روند کاهشی تا چه زمانی ادامه پیدا کند.

مهدی سلطان محمدی روند بازارهای موازی بازار مسکن هم چنان افزایشی است. در بازار ارز، طلا و بورس گزارش ها از رشد قیمت و بازدهی خبر می دهد. یک دلیل عمده رونق این بازارها کاهش نرخ بهره بانکی است و اینکه مردم ترجیح می دهند برای حفاظت از پس انداز خود در مقابل تورم، در دیگر بازارها سرمایه گذاری کنند. به طور سنتی سرمایه گذاری در بازار مسکن یکی از راه های محافظت از سرمایه است بنابراین تقاضای سوداگرانه همیشه در این بازار وجود دارد اما تقاضای مصرف، با توجه به کاهش درآمد خانوار در سال جاری کاهش پیدا کرده است.

درسال های گذشته، عرضه خوبی در بازار مسکن ثبت نکردیم. اکنون میزان عرضه کمتر از ۴۰۰ هزار واحد مسکن است. هرچند تقاضای مسکن ضعیف شده اما کاهش عرضه اثر کاهش تقاضا را جبران می کند. افزایش قیمت نهاده های بخش مسکن هم مانعی بر کاهش قیمت در بازار است. دستمزدها افزایش یافته، قیمت فولاد و دیگر مصالح ساختمانی رشد کرده و این یعنی قیمت تمام شده ساختمان بالا رفته است. از این منظر هم بعید است نرخ مسکن کاهشی شود.
یک نکته مهم درباره تحلیل بازار مسکن، توجه به مدت زمان بروز نوسانات است. بازار مسکن را دست کم باید با دریافت اطلاعات یک فصل تحلیل کرد و از روند افزایش یا کاهش قیمت گفت. بازار مسکن را نمی توان بر مبنای تغییرات روزانه و ماهانه تحلیل کرد و به زمان بیشتری برای ارزیابی آن نیاز داریم. نکته دوم اینکه وضعیت بازار مسکن در فصل بهار، مبنای مناسبی برای تحلیل وضعیت بازار در ادامه سال نیست. در این فصل معاملات زیادی انجام نمی شود و برداشت و انتظار خریداران و فروشندگان منعکس کننده واقعیت های بازار نیست، بنابراین برای ارزیابی درست باید دست تا خردادماه صبر کنیم.