معاون مسکن شهری بنیاد مسکن از افزایش ۷۸ درصدی قیمت پایه ساخت واحدهای طرح ملی مسکن بر اساس شاخص اعلامی سازمان برنامه و بودجه خبر داد.

جواد حق‌شناس در نشست خبری اظهار کرد: در طرح ملی مسکن، ۵ دور ثبت‌نام صورت گرفت. بر این اساس مسئولیت شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بر عهده بنیاد مسکن قرار گرفت.

وی با بیان این‌که در این ۵ دوره ۵۰۴ هزار نفر ثبت‌نام کردند، ادامه داد: بنیاد مسکن مسئولیت پروژه‌های طرح ملی مسکن ۶۱۸ شهر را بر عهده گرفت.

وی با بیان این‌که ۳۱۰ هزار و ۵۹۱ نفر از افراد ثبت‌نامی حائز شرایط طرح ملی مسکن بودند، افزود: تاکنون ۷۴ و ۸۸۷ نفر از این تعداد تایید شده و برای تشکیل پرونده به بانک‌ها معرفی شده‌اند.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن با یادآوری این‌که ۶۰۷۰۴ به بانک مسکن معرفی کرده‌ایم،  ۵۳۴۲۸ نفر مبلغ ۴۰ میلیون تومان و بیشتر را به‌عنوان شرط لازم طرح ملی مسکن واریز کرده‌اند. از این تعداد برای ۱۰ هزار و ۲۵۰ نفرنمی‌توانیم اقدام اجرایی انجام دهیم که به‌عنوان مثال برای ۶۰۰۰ نفر زمین قطعی نشده که آنرا تحویل بدهیم.

حق‌شناس با بیان تا امروز برای ۴۴ هزار نفر توانسته ایم برنامه تخصص پروژه داشته باشیم، اضافه کرد: از این تعداد  ۲۵۵۲۵ مورد بنیاد انجام شده و  ۱۹۲۸۰ را مدیریت می‌کنیم که ساخت آن بر عهده انبوه‌سازان و سازندگان است.

وی در پاسخ به پرسش تسنیم درباره قیمت تمام شده ساخت واحدهای طرح ملی مسکن، اظهار کرد: دو نوع پروژه داریم که یکی مربوط به انبوه‌سازان است که مطابق شیوه نامه ابلاغی وزارت راه و شهرسازی یک رقم ۲.۷ میلیون تومان به عنوان قیمت پایه بعلاوه تعدیل سه ماه دوم سال ۱۴۰۰  که بر اساس شاخص تعدیل اعلامی سازمان برنامه محاسبه خواهد شد.

وی ادامه داد: بنابراین برای مشخص شدن قیمت تمام شده باید منتظر اتمام پروژه بمانیم و با اعمال قیمت تعدیلی اعلام خواهد شد. نوع دیگر پروژه‌های بنیاد مسکن است که برای آن‌که کار یک مقدار سرعت پیدا کند مطابق با تفاهمنامه وزارت راه قیمت تمام شده را ملاک کار قرار دادیم. در نهایت نیز درصدی را به‌عنوان قیمت بالاسری بنیاد را به آن اضافه می کنیم که هزینه نهایی ساخت است.

وی با بیان این‌که قیمت پایه با تعدیل سازمان برنامه و بودجه افزایش می‌یابد، یادآور شد: سازمان برنامه و بودجه امسال در حوزه ساختمان (پروژه‌های عمرانی) ۷۸ درصد تعدیل را اعلام کرده که طبیعتا به قیمت پایه پروژه‌های طرح ملی مسکن اضافه می شود تا متقاضیان بتوانند با دید بهتری در رابطه با این پروژه تصمیم گیری کنند.

معاون عمرانی بنیاد مسکن پیشرفت فیزیکی پروژه های طرح ملی مسکن را ۶.۳ درصد اعلام کرد و گفت: شاخص تعدیل با شروطی اعمال می‌شود که عدم تاخیر در زمان ساخت از سوی سازنده یکی از آنهاست.