بررسی آمارها نشان می‌دهد نرخ تورم مسکن تهران در شهریورماه نسبت به مردادماه کاهشی بود و نرخ تورم ماهانه به منفی ۱.۲ درصد رسیده است.

دولت سیزدهم کمک به معیشت مردم را در سرلوحه اقدامات خود قرارداده است. یکی از برنامه‌های دولت در این راستا ساخت سالیانه یک میلیون مسکن است. برای این منظور برنامه‌های نیز تدوین شده است تا تولید تقویت شود و هزینه و تورم مسکن کاهش یابد.

وزیر راه و شهرسازی نیز پس از رای اعتماد از مجلس اعلام کرد که ساخت و تکمیل طرح اقدام ملی مسکن که زحمات فراوانی برای آن کشیده شده در دولت سیزدهم تداوم خواهد یافت. همچنین واحدهای نیمه‌تمام مسکن مهر نیز به اتمام می‌رسند.

«رستم قاسمی» تاکید کرد: مسکن محرومان و کم‌درآمدها از اولویت‌های دولت سیزدهم است. با ایجاد جاذبه و ارایه مشوق تلاش خواهیم کرد تا کم‌درآمدها صاحب مسکن شوند.

اگرچه چند ماهی از حضور دولت سیزدهم بر سر کار نمی‌گذرد اما نتیجه اقدامات دولت در بخش مسکن قابل تامل است. به گونه‌ای که براساس آخرین آمار منتشر شده توسط مرکز آمار نرخ تورم مسکن تهران در شهریورماه کاهشی بوده است.

مرکز آمار در گزارش خود نرخ تورم مسکن در آخرین ماه تابستان ۱۴۰۰ را منتشر کرد. براساس این گزارش نرخ تورم ماهانه که درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به عدد شاخص ماه قبل است، در شهریور ماه ١٤٠٠ برابر منفی ۱.۲ درصد شد و در مقایسه با مردادماه ۴.۸ درصد کاهش یافت.

بررسی نمودارها نشان می‌دهد که تورم ماهانه در تیرماه ۱۳۹۸ نیز منفی بود اما این روند تنها تا آبان ماه همان سال دوام داشت و دوباره سیر نزولی داشت. در فاصله بین آبان و دی ماه سال گذشته نیز تورم ماهانه مسکن در تهران کاهشی و منفی بود اما بلافاصله در مدار صعود قرار گرفت و استارت سیر نزولی آن در شهریورماه ۱۴۰۰ زده شده است.

براساس این گزارش نرخ تورم سالیانه مسکن شهریور ماه که درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به شهریور ۱۴۰۰، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل را نشان می‌دهد ۷.۹ درصد کاهش داشت.

نرخ تروم سالیانه شهریورماه ۱۴۰۰ برابر ۶۷.۳ درصد شد در حالیکه این شاخص در شهریورماه سال گذشته ۷۵.۳ درصد بود.

همچنین نرخ تورم نقطه‌ای مسکن پایتخت در شهریورماه ۲۳.۸ درصد بود که نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۹.۹ درصد کاهش داشت. یعنی خریداران خانه برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به شهریورماه سال گذشته باید ۲۳.۸ درصد بیشتر پرداخت کنند.

تورم نقطه‌ای از اردیبهشت ماه ۹۶ روند صعودی را در پیش گرفت و در اردیبهشت سال ۹۸ به بالاترین رقم خود رسید اما دوباره روند نزولی را تا شهریور و آبان ماه سال گذشته در پیش گرفت. اما دوباره در مدار نزولی قرار گرفته است.