طرح مسکن جوانان تسهیلاتی است که بانک مسکن به مشتریان خود می‌دهد، این طرح به دلیل شرایط خاص در پرداخت با واکنش‌هایی مواجه شده است.

 

بانک مسکن در طرحی با نام «طرح مسکن جوانان» به مشتریانی که قصد خرید یا ساخت خانه را دارند تسهیلاتی اعطا می‌کند. در این طرح که جزو سپرده‌گذاری‌های کوتاه مدت بانک مسکن قرار دارد افراد می‌توانند با رعایت برنامه سپرده‌گذاری نزد بانک در بلندمدت از مزایا و تسهیلات حساب خود بهره ببرند.

  • مدت زمانی طول می‌کشد تا مشتریان، تسهیلات خود را دریافت کنند بین ۵ تا ۱۵ سال است. در طرح مسکن جوانان مدت بازپرداخت اقساط حداکثر ۲۰ سال و به صورت ساده و پلکانی است.
  • در این حساب افراد می‌توانند به صورت ماهانه، سالیانه یا یه صورت یکجا واریزی خود را در زمان افتتاح حساب انجام دهند. نرخ سود این وام برای بازپرداخت پنج ساله شش درصد و برای بازپرداخت‌های بالای پنج سال ۹ درصد است.

افرادی که متقاضی این طرح هستند باید از سال اول تا پنج سال بعد ماهانه مبلغ ۲۰۰ هزار تومان در حساب خود سپرده‌گذاری کنند و بعد از آن تهرانی‌ها می‌توانند ۴۰۰ میلیون تومان، کلان‌شهرها۳۵۰ میلیون تومان و ساکنان شهرهای کوچک ۳۰۰ میلیون تومان وام دریافت کنند.

  • البته کسانی که بتوانند ۱۵ سال مداوم اقساط بانک را پرداخت کنند مبلغ بیشتری وام دریافت می‌کنند. بر این اساس تهرانی‌ها یک میلیارد تومان، کلان شهرها ۸۵۰ میلیون و سایر شهرها ۷۰۰ میلیون تومان در پایان سال پانزدهم دریافت کنند.
  • بعد از واریز اقساط و دریافت وام حالا باید افراد ماهانه قسط بدهند. در نهایت سود دریافتی بانک از محل این طرح یک میلیارد و ۱۵۹ میلیون تومان خواهد بود. در واقع هر فردی که یک میلیارد وام دریافت کرده است باید ماهانه قسط هشت میلیون و ۹۹۷ هزار تومانی پرداخت کند.

همچنین اگر فردی در پایان سال پنجم وام خود را به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان دریافت کند، باید ماهانه مبلغ یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قسط بپردازد.

شرایط استفاده از این حساب پس‌انداز

  • ۱۸ ساله‌ها می‌توانند در این طرح شرکت کنند. البته پدر و مادرهایی هم که فرزند زیر ۱۸ سال دارند می‌توانند این حساب را باز کنند و با توجه جدول واریزی متناسب با شهر خود افتتاح حساب و واریزی را شروع کنند.
  • به نظر می‌رسد این تسهیلات به نوعی تسهیلات برعکس است، یعنی متقاضی اول اقساط را پرداخت می‌کند بعد از چند سال وام را می‌گیرد.

جوانی جمعیت با طرح مسکن جوانان
کاربران توییتر در توییت‌هایی نسبت به این طرح واکنش‌هایی داشتند.

برخی از این افراد می‌گویند: « ‏اسمش طرح مسکن جوانانه، بعد تایم انتظارش ۵ تا ۱۵ ساله یعنی منِ جوونِ ۲۵ ساله باید بشینم تا ۳۰، ۴۰ سالگی نوبتم بشه بماند که اون موقع ارزش پول چقدره و چی میشه باهاش خرید و چقدر کارمزد پرداخت!»

دیگر کاربران نیز واکنش‌های مشابه‌ای دارند:

  • «طرح مسکن جوانان می‌تواند هم مشکل ازدواج را حل کند هم جوانان را به زندگی امیدوار به شرط باز پرداخت هزینه در حداقل بیست و پنج سال با سود کم. وام ازدواج برای این گروه حذف شود»
  • کاربری دیگر در توییتی نوشته است:«‏با پرداخت ماهانه ۲۰۰هزار تومان، ۱۵ سال دیگه وام یک میلیاردی مسکن جوانان می‌دهند که انشالله بتوانند یک موتور سیکلت یا یک متر مسکن بخرند! طفلی جوانان امروز با این سیاست‌های منسوخ!»
  • «‏‎والدین بنده ولی تقریبا ۲۰ سال پیش اینکار رو کردن و ۱۵ سال به بانک مسکن پول دادن امروز بنده قادر به دریافت ۴۰ میلیون تومان وام مسکن ۹ الی ۱۲ درصد هستم (بقیه اش ۱۸درصده) این پول رو میدادیم برا گوسفند الان دامداری داشتیم»