دلار بعد از مدت‌ها دوباره به کانال ۲۸هزار تومان و سکه به کانال ۱۲میلیون تومان صعود کرده است. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که ایران اعلام کرده به زودی پای میز مذاکرات وین برمی‌گردد. با وجود این، رفتار متناقض بازارهای مالی سرنوشت نامشخصی برای مسکن رقم زده است.

در مهر ماه امسال قیمت مسکن اندکی کاهش داشت. بر اساس گزارش بانک مرکزی میانگین قیمت خرید و فروش یک مترمربع مسکن در تهران به ۳۱ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان رسید که این رقم حاکی از کاهش ۰.۲ درصدی قیمت ملک نسبت به شهریور است. البته گزارش بانک مرکزی تاکید می‌کند که رکود بازار مسکن در اولین ماه پائیزی سنگین‌تر شده است و تعداد معاملات در این ماه نسبت به ماه قبل ۲۹.۸ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۶.۸ درصد کاهش داشته است.

با این حال در آبان امسال سایر بازارهای موازی با مسکن افزایش قیمت را تجربه می‌کنند و این پرسش را ایجاد کرده‌اند که قیمت مسکن در ماه‌های آینده رو به رشد خواهد بود یا خیر؟

بازار مسکن به حد کافی افزایش قیمت داشته و برخلاف دلار و طلا که از آبان سال گذشته و هم زمان با انتخاب جو بایدن، به ریاست‌جمهوری امریکا کاهش قیمت را تجربه کردند، بازار مسکن چنین وضعیتی را تجربه نکرد و انتظار بر آن است که مسکن تا پایان امسال شوک قیمت نداشته باشد.

رهبر به کاهش قدرت خرید مشتریان و رکود بازار اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: بازار مسکن نه تنها به دلیل کاهش قدرت خرید مشتریان دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد که در حال حاضر منتظر مشخص شدن وضعیت اقتصاد کشور و نتیجه مذاکرات برجام و همینطور روشن شدن وضعیت دریافت مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات خانه‌های خالی است. بنابراین من تصور نمی‌کنم که تا پایان سال افزایش قیمت مسکن رخ دهد بلکه ممکن است کاهش جزئی قیمت نیز اتفاق بیفتد.

احتمال افزایش قیمت مصالح ساختمانی

محمود فاطمی‌عقدا، دیگر کارشناس بازار مسکن هم درباره چشم‌انداز خود از آینده بازار مسکن تا پایان سال ۱۴۰۰ به اقتصاد آنلاین می‌گوید: بازار مسکن در بلاتکلیفی به سر می‌برد و چنانچه تکلیف مذاکرات برجام مشخص شود و معلوم شود که دولت از چه راهی می‌خواهد کسری بودجه خود را تامین کند، بازار مسکن هم متناسب با شرایط کلی اقتصاد کشور پیشروی می‌کند.

او ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه نگرانی‌هایی برای قطع گاز و برق در زمستان و کاهش احتمالی تولید مصالح ساختمانی از جمله سیمان و فولاد وجود دارد و اینکه انتظارات تورمی در حال حاضر بالا است، احتمال کاهش قیمت مسکن را ضعیف می‌دانم اما از سوی با رکود سنگین بازار و کاهش قدرت خرید مردم، احتمال جهش قیمت هم پایین است. بنابراین بازار تا پایان سال حرکت محتاطانه‌ای خواهد داشت.

رکود تخریبی در بازار مسکن

بیت‌الله، ستاریان، تحلیلگر اقتصاد مسکن اعتقاد دارد که بازار مسکن تحت تاثیر هیجانات نیست و معادلات سایر بازارها با کمی تاخیر در بازار مسکن نمود خواهد داشت.

او  توضیح می‎دهد: بازار مسکن مطابق با وضعیت اقتصاد کلان کشور تنظیم می‌شود و چنانچه دولت با همین دست فرمان پیش برود و نقدینگی و نرخ تورم افزایش داشته باشد، بازار مسکن نیز از آن متاثر می‌شود و بازار وارد فرآیند رکود تخریبی می‌شود. یعنی اینکه در عین حال که هزینه‎های تولید مسکن افزایش دارد، قدرت خرید مشتریان کمتر می‌شود و در نتیجه حاشیه‌نشینی رشد خواهد داشت.

فروشندگان مسکن تخفیف دادند

مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که قیمت در بازار مسکن حبابی بالا رفته و مهر ماه اندکی کاهش داشته است.

او توضیح می‌دهد: احتمال دارد که کاهش جزئی قیمت مسکن تا پایان سال ادامه داشته باشد و به دلیل رکود سنگین بازار تعدادی ازفروشندگان حاضر شده‌اند قیمت‌ها را اندکی کاهش دهند. بنابراین احتمال افزایش قیمت مسکن را در ماه‌های آتی ضعیف می‌بینم.

مهدی روانشادنیا، دیگر کارشناس مسکن هم درباره پیش‌بینی خود از بازار تا پایان سال ۱۴۰۰ گفته است: قیمت مسکن به دلایلی همچون رکود معاملات، افت شدید توان متقاضیان و تعدیل چشم‌انداز تورمی، افزایش چندانی نمی‌یابد و قطعا پایین‌تر از نرخ تورم عمومی خواهد بود.

او توضیح داد: در حال حاضر آنقدر تعداد معاملات کم شده که چندان نمی‌توان روی میانگین قیمت حساب کرد. ضمن اینکه بازارهای رقیب شامل ارز، طلا، مسکن و بورس در حالت انتظار قرار دارند